Wigilia klasowa – co przynieść na przedświąteczne spotkanie w szkole? Propozycje na przekąski i nie tylko

Out Of The Box

2023-11-15

Wstecz

Wigilia w szkole zwykle wygląda nieco inaczej niż w domu. Na klasowych ławkach z reguły nie ma tak dużo jedzenia, jak przy rodzinnych stołach. Tradycyjne dania często zastępowane są przez przekąski czy słodkości, które mają większe szanse na powodzenie wśród dzieci. Podpowiadamy, co można wziąć na wigilię klasową i jak się do niej przygotować.

Jak zorganizować wigilię klasową?

Wigilia klasowa to jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku szkolnym. Przy okazji takiego wydarzenia dzieci mogą trochę odetchnąć od nauki, zintegrować się z rówieśnikami, a także poczuć atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Aby wigilia w szkole była udana, trzeba ją dobrze zaplanować oraz zorganizować. Najważniejsze jest odpowiednio wczesne i sensowne rozłożenie zadań na poszczególnych członków klasy. W przypadku młodzieży podział obowiązków można dogadać bezpośrednio z uczniami. Natomiast wychowawca małych dzieci powinien uzgodnić szczegóły wigilii z rodzicami swoich podopiecznych.

Trzeba też wybrać menu wigilii klasowej i ustalić, co przynieść. Należy omówić, ile jedzenia będzie potrzebne, jakie potrawy chcą zjeść uczniowie i kto podejmie się przygotowania konkretnych smakołyków. Najlepiej od razu przyrządzić listę osób i zaproponowanych przez nie dań. Dzięki temu nie dojdzie do zdublowania potraw.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Co można zrobić na wigilię klasową? Potrawy, które sprawdzą się w szkole

Skoro kwestie organizacyjne są już znane, to wypadałoby określić jeszcze, jakie jedzenie na wigilię klasową sprawdzi się najlepiej. Należy pamiętać, że w wydarzeniu biorą udział dzieci, które nie zawsze są zwolennikami tradycyjnych potraw.

Dlatego szykowanie typowo wigilijnych dań, takich jak śledzie w oleju, sałatka jarzynowa, kluski z makiem czy kutia, najczęściej mija się z celem. Warto ograniczyć wytrawne jedzenie do najbardziej lubianych potraw – np. barszczu i pierogów.

Trzeba jednak pamiętać, że w szkole z reguły nie ma warunków do podgrzania wybranego menu. Zatem dania, które serwuje się na ciepło, najlepiej przynieść w termosie (w przypadku barszczu) lub torbie termicznej na jedzenie. Ta druga zapewnia doskonałe warunki do transportowania wielu różnych potraw i gwarantuje wielogodzinne trzymanie ich temperatury.

Słodkości na wigilię klasową – co przynieść?

Słodkie wyroby to przysmaki, które dzieci zajadają znacznie chętniej niż wytrawne dania. Co zrobić na wigilię klasową, aby zyskać uznanie tych małych smakoszy? Powodzeniem zawsze cieszą się tradycyjne wypieki takie jak:

  • sernik;
  • makowiec;
  • piernik.

Dzieci chętnie sięgają także po słodkości na jeden ząb. Mowa tu przede wszystkim o maślanych ciastkach czy pierniczkach z lukrem. Najlepsze są, oczywiście, smakołyki domowe i wypiekane własnoręcznie, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to można też dokupić jakieś gotowe słodycze.

Oprócz typowych słodkości na wigilijnym stole w szkole warto postawić owoce. Na uwagę zasługują zwłaszcza pomarańcze lub mandarynki, które kojarzą się ze świętami i świetnie wyglądają z goździkami.

Jakie przekąski sprawdzą się na wigilii w szkole?

Przekąski na wigilię klasową mogą przybierać przeróżne formy. Nie muszą to nawet być typowo świąteczne smakołyki. Trzeba tylko pamiętać, aby do ich przygotowania nie wykorzystywać mięsa – do tego obliguje bożonarodzeniowy zwyczaj. Co zrobić na wigilię dla dzieci do szkoły?

Ciekawym rozwiązaniem są koreczki, tarteletki na słono, tortille czy przysmaki z ciasta francuskiego. Te ostatnie można urozmaicić na wiele różnych sposobów. Pasują do nich warzywa, sery i inne dodatki. Ciasto francuskie doskonale współgra także z grzybami i kapustą, dzięki czemu stanowi oryginalną alternatywę dla tradycyjnych krokietów.

Warto pamiętać, że przekąski na wigilię klasową można też kupić. Solone paluszki, precle czy krakersy z reguły cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci i nie tylko.

Jedzenie na wigilii klasowej – czy to dobre rozwiązanie?

Wśród rodziców mogą pojawić się sceptycy, którzy będą kwestionować słuszność robienia jedzenia na wigilię klasową. Podstawowym argumentem takich osób z reguły jest to, że po całym wydarzeniu zostaje sporo żywności.

Zbyt duży nadmiar pozostałego prowiantu rzeczywiście może wydawać się problematyczny, ale warto pamiętać, że wcale nie musi taki być. Aby zapobiec zostawaniu jedzenia, trzeba przede wszystkim z umiarem zaplanować szkolną wigilię. Należy realnie ocenić, ile mogą zjeść dzieci i dopasować przygotowania do takich szacunków.

Jeśli mimo tego w klasie zostaną potrawy lub produkty, to można na koniec wigilii zapakować każdemu dziecku do domu lub zjeść w kolejnym dniu. Do przenoszenia oraz przechowywania jedzenia sprawdzi się lunchbox dla dzieci z przegródkami.

Sztućce, talerze i serwetki – akcesoria, bez których nie może odbyć się wigilia w szkole

Podczas planowania wigilii klasowej warto pamiętać, że na wydarzenie trzeba przynieść coś więcej niż tylko jedzenie. Przy rozdzielaniu zadań należy poprosić co najmniej jedną osobę o dostarczenie akcesoriów niezbędnych do zorganizowania szkolnej wieczerzy.

Mowa tu przede wszystkim o talerzykach i sztućcach, które umożliwią wygodne spożywanie przyniesionych przysmaków. Na wigilijnym stole warto położyć też obrusy. Mogą to być papierowe płachty przeznaczone do jednorazowego użytku. Takie rozwiązanie zapewni szkolnym ławkom odświętny wygląd. Jednocześnie tego typu materiał da się szybko zwinąć i wyrzucić po skończonym jedzeniu.

Wśród akcesoriów, bez których nie może odbyć się wigilia w szkole, należy wskazać jeszcze serwetki oraz kubeczki na soki lub inne napoje. Dobrze by było, aby jednorazowe szklanki zostały wykonane z papieru, a nie plastiku. Taka opcja jest znacznie bardziej ekologiczna. A najlepszym pomysłem będzie przyniesienie kubka, szklanki, talerzyka i sztućców przez każde dziecko. Po skończonej wigilii akcesoria wrócą z dzieckiem do domu.

Wigilia klasowa – pomysły na atrakcje dla dzieci

Warto pamiętać, że wigilia klasowa nie polega jedynie na jedzeniu. To również czas integracji uczniów, wspólnych rozmów czy zabaw. Dlatego z okazji tego wydarzenia dobrze jest zaplanować jakieś atrakcje dla najmłodszych.

Co można robić na wigilii klasowej? Pomysłów jest wiele. Angażującym zajęciem będzie np. ozdabianie cytrusów przy pomocy goździków. Podczas wigilii śpiewa się też kolędy lub urządza karaoke z popularnymi piosenkami o świątecznym charakterze.

Jeśli bożonarodzeniowe spotkanie odbywa się na początku grudnia (np. w mikołajki), to dobrym pomysłem jest również zaktywizowanie dzieci do robienia dekoracji, które później ozdobią ich salę lekcyjną lub szkolne korytarze. Takie zadanie pobudzi kreatywność uczniów, a efekty w formie gotowych bombek, łańcuchów czy stroików dadzą im sporo satysfakcji. Poza tym jeszcze przed wigilią warto zrobić losowanie, w ramach którego każdy uczeń wybierze osobę do obdarowania prezentem. Zwyczaj wręczania podarków na klasowym spotkaniu przedświątecznym funkcjonuje w wielu szkołach i niesie sporą uciechę, zwłaszcza małym dzieciom.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione