Kiedy są Mikołajki i jak wygląda ten dzień w różnych krajach?

Prezent na mikołajki

2023-10-31

Wstecz

Święta Bożego Narodzenia to długo wyczekiwany moment przez wielu z nas. Jednak w grudniu jest jeszcze jedna ważna okazja, która umila ten miesiąc. Są to Mikołajki, czyli dzień (a właściwie noc), w którym Święty Mikołaj zostawia dzieciom prezenty pod poduszką. Kiedy będą Mikołajki w tym roku?

Kiedy obchodzone są Mikołajki?

W Polsce Mikołajki przypadają 6 grudnia, a konkretnie na noc między 5 a 6 grudnia. O poranku dzieci budzą się i zauważają prezenty, które stoją przy ich łóżkach lub też bardziej tradycyjnie, w skarpetach przy kominku. Są to przeważnie drobne upominki – taki przedsmak tego, co czeka je w Boże Narodzenie.

Takim drobnym upominkiem mogą być np. klocki marki Cobi z naszego sklepu Out Of The Box (dostępne aż w trzech wariantach: Paczkomat® InPost z samochodem eko, Sortownia i Ciężarówka) lub drewniane bule do wspólnej gry.

Jak jednak ten zwyczaj wypada w innych miejscach na świecie? W wielu krajach europejskich bywa podobnie, jak w Polsce, jeśli chodzi o datę. Różnice można jednak zobaczyć w tradycjach, a mianowicie w tym, kto dokładnie przynosi podarunki. W Rosji jest to Dziadek Mróz, w Danii Julemanden (Świąteczny Człowiek), a w Belgii Saint Nicolas czy też Père Noël. Niektórzy mają nawet swoich pomocników, np. renifery, trolle czy postać nazywaną Czarnym Piotrusiem.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


W niektórych krajach Mikołajkowa tradycja rozciąga się w czasie. W Belgii 4 grudnia Święty Mikołaj sprawdza, czy dzieci były grzeczne, a 6 grudnia przynosi im prezenty. Z kolei na Islandii dzieci trolli, nazywane Jólasveinar, przynoszą im prezenty aż przez 13 dni przed Bożym Narodzeniem. Za to w Holandii Święty Mikołaj rozpoczyna wędrówkę z prezentami w pierwszą środę po 11 listopada i kończy w nocy 5 grudnia.

Nieco inaczej jest jednak w Hiszpanii i Włoszech, ponieważ tam dzieci dostają prezenty dopiero po nowym roku, a konkretnie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.

Wiemy wiele na temat współczesnych Mikołajek – co to za święto i z czym się wiąże, ale być może nie wszyscy znają jego pochodzenie i legendy z nim związane. A bez wątpienia są one ciekawe!

Mikołajki – skąd wzięło się to święto?

Same Mikołajki związane są z religią chrześcijańską i obchodzi się je na cześć św. Mikołaja z Miry. Zgodnie ze średniowieczną legendą, pomógł on swojemu bogatemu, chciwemu sąsiadowi w potrzebie.

Mężczyzna często szydził z młodego Mikołaja i wyśmiewał jego dobroć. Jednak na skutek różnych wydarzeń sam stracił majątek i popadł w nędzę. Nie miał z czego uzbierać na posag dla swoich 3 córek, dlatego postanowił oddać je do domu publicznego.

Wtedy Mikołaj przez pewien czas co noc wrzucał przez okno sąsiada drobne paczuszki z pieniędzmi. Lądowały one w skarpetach suszących się przy kominku. Dzięki nim znalazł się posag dla każdej z dziewcząt. Mikołaj uchronił je więc przed niechcianym losem.

Jak w tym roku wypadają Mikołajki?

Chcesz wiedzieć, kiedy jest Mikołaj w Polsce? Wystarczy przekartkować kalendarz i zapisać sobie tę wyjątkową datę! W 2023 roku 6 grudnia wypada w środę, co oznacza, że najmłodsi będą mogli cieszyć się prezentami w środku tygodnia. Z pewnością umili im to codzienne chodzenia do szkoły. Z kolei w przyszłym roku 6 grudnia wypadnie w piątek (z racji tego, że 2024 to rok przestępny).

Wiesz już, kiedy wypadają Mikołajki oraz z czym wiąże się to święto. Choć tradycje różnią się od siebie w poszczególnych krajach, to cel jest jeden – obdarować grzeczne dzieci prezentami.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione