Co robić w domu z dzieckiem? Popularne zabawy i pomysły

Out Of The Box

2023-05-23

Wstecz

Dziecko potrzebuje uwagi niemal cały czas. Wraz z jego rozwojem zajęcia wymagają zmiany, aby mogły rozszerzać nowe umiejętności malucha. Jakie gry i zabawy dla dzieci w domu są najpopularniejsze i z którymi szczególnie warto zapoznać swoje pociechy?

Zabawy dla dzieci w domu, czyli jak organizować im czas?

Jakie fajne zabawy dla dzieci w domu można zorganizować, aby zająć im czas? Wiele zależy od tego, w jakim wieku są maluchy, a także ile ich jest. Inaczej czas spędzi kilkuletnie dziecko z rodzicem, a inaczej grupa kilkorga przedszkolaków. Ważne jest to, aby wymyślać takie zajęcia, które w jakiś sposób będą rozwijać zdolności pociech, np. umiejętności kreatywnego czy logicznego myślenia i kompetencje manualne.

Najmłodsze bobasy są w stanie poprzez zabawę uczyć się nowych słów, liczb czy alfabetu. Można przemycać im również słówka w języku obcym. Jeśli dziecko jest jedynakiem, to w celu poszerzania jego zdolności komunikacyjnych warto zapraszać czasami np. znajomych mających pociechy w podobnym wieku. W ten sposób maluchy uczą się m.in. współpracy.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Jakiego rodzaju zabawy są najlepsze dla dzieci?

Gdy dziecko jest bardzo małe, najlepiej wpływają na niego zabawy manualne. To m.in.  poprzez poznawanie różnorodnych faktur i materiałów uczy się świata wokół. Do takich aktywności sprawdza się mata sensoryczna, na której mogą wylegiwać się niemowlaki. Elementy z różnych tkanin czy nieduże lusterka sprawiają, że dziecko intensywnie rozwija zmysł dotyku.

Nieco starsze maluchy, które uczą się, jak trzymać kredki, chętnie będą kolorować różnego rodzaju malowanki. Dobrą propozycją dla dzieci jest podłogowa kolorowanka XXL o wymiarach 100 cm x 70 cm ze sklepu Out Of The Box InPost. To spora plansza z wieloma elementami, które można pokolorować kredkami czy pisakami. Znajdują się na niej m.in. budynki, drzewa i samochody, a nawet Paczkomat. Ilustracje zachęcają do rozmów na temat wpływu spalin na środowisko. Dzięki temu można budować u dziecka świadomość dbania o naszą planetę od najmłodszych lat.

Jakie zabawy dla dzieci w domu jeszcze warto zorganizować? Dobrym pomysłem jest układanie puzzli. Im mniejsze dziecko, tym większe elementy powinny znajdować się w opakowaniu. Maluch dzięki takim układankom uczy się logicznego myślenia. Warto też wdrożyć zabawy, które zmuszają do pobudzania wyobraźni. W tym przypadku sprawdzi się np. lepienie z plasteliny. U nieco starszych dzieci, które mogą korzystać z nożyczek, idealne będą zabawy z wycinankami. Wystarczy kupić kolorowy blok z kartkami lub wykorzystać nawet stare czasopisma, aby tworzyć gwiazdki, serca czy śnieżynki.

W większych pomieszczeniach sprawdzi się taki pomysł na zajęcia kreatywne dla dzieci jak domowe kręgle. Wcale nie trzeba kupować specjalnych zabawek. Można wykorzystać do tego nawet plastikowe butelki po sokach czy innych napojach. Zamiast piłki świetnie sprawdzi się włóczka, która nie spowoduje żadnych obrażeń nawet przy uderzeniu. Trzeba tylko pilnować, aby była dobrze zawinięta.

Za pomocą strojów lub odpowiednich zabawek można wraz z dzieckiem wcielać się w różnorodne role. Warto zbudować np. stoisko z lodami, w którym maluch ubrany w fartuszek będzie „sprzedawał” słodkości rodzicowi lub swoim rówieśnikom. W podobny sposób da się wcielać w mnóstwo innych postaci: lekarzy i lekarki czy księżniczki i królów. Kartonowa scenka dla dzieci sprawdzi się doskonale! Dodatkowo może posłużyć jako kolorowanka, dzięki zamieszczonym na niej elementom. Dziecko może wykorzystać ją np. do zabawy w sprzedaż czy scenkę teatralną.

Ciekawą zabawą dla dzieci w domu, gdy mają one już kilka lat, jest wspólne robienie ciasteczek z rodzicami. To wypiek, który pozwala na największy pokaz kreatywności. Już samo wyciskanie wzorów foremkami jest świetną rozrywką. Później dochodzi jeszcze dekorowanie każdego smakołyku. To ogromna szansa na popis kreatywnych umiejętności malucha. Przy okazji dziecko uczy się także aktywności w kuchni. Własnoręcznie wykonane ciasteczka można zapakować w lunchbox dla dzieci ze sklepu OOTB i zabrać do przedszkola.

Świetnym sposobem na poszerzanie słownictwa i rozwój wyobraźni są kalambury. Idealnie sprawdzą się jako zabawy dla dzieci 10-letnich w domu. Warto również kupić tablicę do rysowania pisakami lub kredą. Pozwala ona nie tylko na kalambury, ale i na naukę pisania oraz inne zabawy. Dzięki niej można np. odgrywać role nauczycieli i uczniów.

Zawsze dobre pomysły na zabawy z dziećmi to wykonywanie różnego rodzaju prac plastycznych. Nie chodzi tylko o kolorowanki i wycinanki, ale też m.in. kolaże. Do tego sprawdzą się np. bibuły. Można narysować na kartce kontur jakiegoś obrazu – pajacyka, domu czy choinki, a następnie wyklejać je kolorowymi kuleczkami stworzonymi z bibuły.

Popularne i ciekawe zabawy dla dzieci

Najpopularniejsze są jednak zawsze stare zabawy dla dzieci w domu. Ponadczasową aktywnością jest gra w chowanego. Można się w to bawić w dowolną liczbę osób. Udział w aktywności biorą zarówno dzieci, jak i rodzice. Największą frajdę zabawa przynosi w domach i mieszkaniach, w których jest sporo pomieszczeń. Wtedy gracze mają największe pole do popisu w poszukiwaniu tajnych kryjówek. Gra w chowanego nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów czy sprzętów.

Gdy omawia się ciekawe zabawy dla dzieci w domu, nie można pominąć ciuciubabki. To jedna z najbardziej znanych aktywności. Potrzeba do niej kilku osób oraz chustki do zawiązania na oczach. Najlepiej jest zapewnić sobie do gry większą przestrzeń i bawić się np. w salonie.

Od lat dzieci chętnie bawią się w tworzenie ludzików z kasztanów. Najpierw trzeba jednak wybrać się jesienią na spacer, podczas którego się je nazbiera. Później wystarczy wbijać w nie zapałki lub wykałaczki i budować różne postacie czy domki. To bardzo kreatywna zabawa, którą można wykonywać np. na kartonowym stoliku z OOTB. To idealny mebel do dziecięcego pokoju, ponieważ nie ma ostrych kantów, którymi maluch mógłby się zranić.

W co bawią się małe dzieci z wielką chęcią? W śpiewanie! Można udawać, że jest się na wielkiej scenie, a zamiast mikrofonu używać butelki lub tłuczka do ziemniaków. Naprawdę niewiele trzeba, aby maluch poczuł się jak gwiazda estrady. Warto wykorzystać wiatrak oraz pozwolić dziecku przebrać się w eleganckie ubrania.

Klocki dla dzieci – doskonały sposób na zabawę w domu

Najlepsze są kreatywne zabawy dla dzieci w domu, więc idealnym rozwiązaniem będą klocki. W sklepie Out Of The Box znajdują się różne zestawy klocków, które mimo tego, że są sprzedawane osobno, można ze sobą łączyć. Dzięki temu zabawa z ich wykorzystaniem jest jeszcze kreatywniejsza.

Pierwszy komplet składa się z elementów, z których można zbudować sortownię przesyłek. Na magazynie znajdują się pracownicy poszczególnych działów, wózek widłowy czy taśma do transportowania paczek. Poszczególne komponenty można łączyć ze sobą w różny sposób, a ruchome elementy pozwalają dziecku na wcielanie się w konkretnych pracowników sortowni.

Kolejny zestaw zawiera klocki do zbudowania ciężarówki. Pojazd z logiem firmy InPost służy do transportu przesyłek do oraz z sortowni. W skład zestawu wchodzi także kierowca pojazdu oraz klockowe kartony wysyłkowe. Ponadto można kupić również komplet z urządzeniem Paczkomat® i samochodem elektrycznym. Maluch jest w stanie doręczać paczki do skrytek, dzięki czemu dowiaduje się, na czym polega praca kuriera. To kolejna zabawka, która pozwala wytłumaczyć maluchowi wpływ spalin na atmosferę. Pomysłów dotyczących gier i zabaw dla dzieci jest sporo, a najważniejsze jest to, aby sprawiały im one radość i czegoś uczyły. Poprzez zabawki można poznawać np. zwierzątka czy szlifować czytanie. Warto wykorzystywać przedmioty codziennego użytku i tworzyć z nich nowe, kreatywne rzeczy.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione