Przegląd najciekawszych świąt w styczniu – te daty wpisz do swojego kalendarza!

Out Of The Box

2023-12-28

Wstecz

Styczeń obfituje w wiele różnych okazji do celebrowania. W tym miesiącu przypadają zarówno tradycyjne uroczystości, jak i nietypowe dni. Jakie są święta w styczniu, które warto zapisać w kalendarzu?

Tradycyjne święta obchodzone w styczniu

W styczniu jest wiele dni o świątecznym charakterze. Już pierwszy dzień miesiąca wyróżnia się na tle pozostałych dat. W końcu to Nowy Rok, czyli symbol kolejnego rozdziału w życiu. Celebrację tej doby tradycyjnie rozpoczyna się już o północy w towarzystwie butelki szampana.

Nowy Rok jest też szczególnie ważny dla osób wiary katolickiej, ponieważ otwiera on sezon na święta kościelne w styczniu. Już pierwszego dnia miesiąca wypada uroczystość, w której składa się hołd Świętej Bożej Rodzicielce (najważniejsze święto maryjne w styczniu). Następna ważna data to 6 stycznia. Celebruje się wtedy Objawienie Pańskie, które potocznie określane jest jako Trzech Króli.

To jeszcze nie wszystkie święta w styczniu, które obchodzą polscy katolicy. W drugiej połowie miesiąca przypadają bowiem Dni Dialogu z Judaizmem (17.01) oraz Islamem (26.01).

Pierwsze tygodnie nowego roku przynoszą następne ważne święta w styczniu, które obchodzą nie tylko wierni Kościoła katolickiego. Daty warte zapisania to 21 i 22 stycznia. To właśnie wtedy wypadają kolejno Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Wszystkie wnuki powinny wtedy pośpieszyć do tych bliskich z życzeniami, a także niewielkim podarkiem.

Co kupić na prezent z okazji Dnia Babci lub Dziadka? Warto postawić na praktyczny gadżet taki jak ekologiczna torebka na zakupy, osłonki na kwiaty z wytrzymałej washpapy czy ciepła czapka lub skarpetki (wszak w styczniu pogoda wciąż jest kapryśna). Każdy z wymienionych upominków można sprezentować za pośrednictwem sklepu Out Of The Box.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Nietypowe święta w styczniu – co celebrujemy w Polsce?

Nowy Rok, Trzech Króli czy dni dziadków to tradycyjne święta, które zna praktycznie każdy. Jednak kalendarz zawiera jeszcze wiele innych, mniej typowych i dlatego rzadko kojarzonych okazji do celebrowania. Jakie są dziwne święta w styczniu?

W pierwszym miesiącu roku powody do radości mają smakosze. Na ich uwagę zasługują trzy daty – 4, 19 i 20 stycznia. Zaraz po sylwestrze obchodzi się Dzień Spaghetti, a kolejne daty odpowiadają terminom, w których celebrowane jest istnienie popcornu oraz bigosu.

Fani kuchennej pikanterii również mają powód do świętowania w styczniu. W tym miesiącu przypada bowiem Dzień Pikantnych Potraw (16.01) i Dzień Ostrego Sosu (22.01). Jeśli ktoś lubi wymienione frykasy, to zdecydowanie powinien uczcić ich smak we wspomnianych datach.

Na początku roku jest też wiele okazji do odkrywania swojego wewnętrznego dziecka. 18 stycznia obchodzony jest Dzień Bałwana – jeśli więc zimowa aura dopisze, to warto ulepić go wraz ze swoimi pociechami, partnerem czy przyjaciółmi.

Jeśli masz w sobie ukryte dziecko, to z pewnością uśmiech wywoła u ciebie data 13 stycznia. Jest to termin, w którym przypada Dzień Gumowej Kaczki. W trakcie tego oryginalnego święta media społecznościowe pękają od zdjęć z żółtymi ptaszkami.

Do nietypowych świąt, które przypadają na styczeń, można zaliczyć także Dzień Wszystkich Fajnych (17.01). To doskonały moment na celebrowanie własnego poczucia wartości, a także docenienie swojego otoczenia – przyjaciół, bliskich czy znajomych ze szkoły lub pracy.

Jakie ciekawe święta w styczniu obchodzi się na świecie?

Ciekawe i nietypowe dni obchodzi się nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jakie międzynarodowe święta w styczniu warto zapisać w swoim kalendarzu? Na uwagę zasługuje przede wszystkim 18 stycznia, który jest Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka

Święto misia kochanego przez wszystkie dzieci przypisane jest do daty urodzin Alana Alexandra Milne’a – pisarza, który wykreował Puchatka. Dlatego jednego dnia można celebrować zarówno życie samego twórcy, jak i najbardziej rozsławioną postać jego autorstwa.

Wśród nietypowych świąt o międzynarodowym zasięgu wyróżnia się też Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach, który przypada na 20 stycznia. Celem święta jest popularyzacja informacji o tych zwierzakach. Dlatego wspomniana data stanowi dobry pretekst do przeprowadzenia tematycznej lekcji w szkołach. W styczniu celebrowani są też inni przedstawiciele świata fauny. Swoje dni mają wiewiórki (21.01) oraz zebry (31.01). Każda z tych okazji jest świetną przesłanką do poszerzenia swojej wiedzy na temat danego gatunku.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione