Nietypowe święta w lutym – co świętujemy w Polsce i na świecie?

Out Of The Box

2024-02-01

Wstecz

Luty jest pełen ciekawych wydarzeń. Obchodzone są wtedy zarówno poważne, jak i śmieszne czy dość nietypowe święta. Co celebruje się w Polsce oraz na świecie podczas drugiego miesiąca w roku? Poznaj tradycyjne oraz niebanalne święta w lutym.

Święta powszechnie obchodzone w lutym

W kalendarzu lutowych świąt wybijają się dwie najbardziej znane okazje do celebracji. Mowa tu o Walentynkach oraz Tłustym Czwartku. Dzień Zakochanych wypada oczywiście 14. dnia miesiąca. Natomiast święto, na które oczekują wszyscy fani pączków i faworków, jest świętem ruchomym.

O ile kupno prezentu z okazji Tłustego Czwartku nie powinno sprawiać trudności, o tyle wybór podarku na dzień św. Walentego bywa kłopotliwy. Jeśli nie wiesz, co wręczyć swojej drugiej połówce, to mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Ciekawym upominkiem będzie stylowa torebka paryżanka, relaksacyjna poduszka na oczy, opaska do spania, śmieszne skarpetki czy klocki Cobi, które obudzą wewnętrzne dziecko. Każdy z tych gadżetów znajdziesz w sklepie Out Of The Box.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Mniej znane lutowe święta

Walentynki i Tłusty Czwartek to najpopularniejsze, ale nie jedyne lutowe święta. W drugim miesiącu roku obchodzi się różne mniej znane, ale bardzo ważne dni. Jakie są święta w lutym, o których warto wiedzieć?

W lutym dużą uwagę poświęca się zdrowiu. Na kalendarzowej karcie tego miesiąca można wyróżnić aż 3 święta związane ze wspomnianą sferą życia. Chodzi tu o:

 • Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem (04.02);
 • Światowy Dzień Chorych (11.02);
 • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją (23.02).

Obchody każdego z tych świąt stanowią bardzo dobrą okazję do refleksji nad własną kondycją, promowania badań profilaktycznych, a także szerzenia świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia.

Luty jest czasem, w którym na tapet trafia też szeroko pojęta sfera bezpieczeństwa. Do świąt związanych z tą tematyką można zaliczyć:

 • Dzień Bezpiecznego Internetu (08.02);
 • Święto Służby Więziennej (08.02);
 • Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej (20.02);
 • Dzień Ofiar Przestępstw (22.02).

Wymienione daty sprzyjają działaniom o charakterze edukacyjnym, które warto realizować zarówno w szkołach, jak i w miejscach pracy czy przestrzeniach publicznych. O tematach z zakresu bezpieczeństwa dobrze jest rozmawiać także prywatnie, wśród bliskich.

Jakie są święta kościelne w lutym?

Na początku lutego obchodzony jest jeden z najważniejszych dni w Kościele katolickim. Chodzi o święto Ofiarowania Pańskiego (02.02), które często określa się również jako Matki Boskiej Gromnicznej. Pozostałe wydarzenia kościelne, które mają stałe daty i wypadają w lutym, to:

 • święto św. Cyryla oraz św. Metodego, którzy za sprawą papieża Jana Pawła II zostali ustanowieni patronami Europy (obchodzone 14.02);
 • święto katedry św. Piotra (obchodzone 22.02).

Nietypowe i śmieszne święta w lutym, które obchodzą Polacy

W całym roku można znaleźć zarówno tradycyjne, jak i nietypowe okazje do celebracji. Jakie są dziwne święta w lutym? Jednym z oryginalnych punktów w tym miesiącu jest Dzień Kabanosa, który przypada na 26 lutego.

Wybór daty dla tego święta nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie w tym dniu została założona firma Tarczyński. Powstanie jednego z najbardziej znanych producentów kabanosów to doskonała okazja do celebrowania smaku tej mięsnej przekąski.

Wśród lutowych świąt jest jeszcze kilka dni poświęconych gastronomicznym frykasom. Jeśli jesteś smakoszem, to możesz celebrować dni:

 • gumy do żucia (01.02);
 • naleśnika (03.02);
 • nutelli (05.02);
 • pizzy (09.02);
 • pistacji (26.02);
 • tosta (29.02).

Jednak nie wszystkie święta w lutym, które celebrują nietypowe rzeczy, zostały poświęcone jedzeniu. Wśród śmiesznych okazji do obchodzenia można wyróżnić także Dzień Kopania Rowów (03.02), Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą (09.02) czy Dzień Baterii (18.02).

W lutym jest też miejsce na świętowanie zwierzaków. Swoje dni mają koty (17.02), hipopotamy (15.02), niedźwiedzie polarne (27.02), żaby (29.02) czy nawet dinozaury (26.02).

Światowe święta w lutym – wyjątkowe okazje do celebracji o międzynarodowym charakterze

Wśród lutowych świąt można wskazać kilka ważnych okazji, które są zapisane w kalendarzach mieszkańców całego świata. Do międzynarodowych świąt o dużej wadze należy zaliczyć, m.in.:

 • Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11.02);
 • Dzień Języka Ojczystego (21.02);
 • Dzień Pomocy Potrzebującym (23.02);
 • Dzień Myśli Braterskiej (22.02);
 • Dzień Organizacji Pozarządowych (27.02).

Przykładem mniej poważnego, a bardziej zabawnego święta o charakterze międzynarodowym jest Dzień Spania w Miejscach Publicznych. Przypada on 28 lutego i wtedy w różnych miejscach na świecie organizowane są akcje grupowego leżakowania. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle relaksujący zwyczaj!

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione