Nietypowe święta w czerwcu, czyli przegląd mniej znanych dat w kalendarzu

Out Of The Box

2024-06-01

Wstecz

Czerwiec to czas, kiedy rozpoczyna się lato, a więc coraz więcej czasu spędza się na zewnątrz. To sprzyja świętowaniu przeróżnych okazji pod gołym niebem i nie tylko. Warto poznać jak najwięcej przesłanek do celebrowania! Sprawdź wszystkie święta w czerwcu, które powinno się wziąć pod uwagę!

Święta, które znajdziemy w każdym kalendarzu na czerwiec

Świąt kościelnych w czerwcu jest kilka. Najważniejsze z nich to zdecydowanie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która wypada zawsze w czwartek i jest dniem wolnym od pracy. Niekiedy jednak odbywa się jeszcze w maju, gdyż nie ma stałej daty. 8 czerwca to święto patronki Polski, czyli św. Jadwigi Królowej.

Święta maryjne w czerwcu w większości obchodzi się różnie w zależności od diecezji. We wszystkich kalendarzach znajdą się takie daty jak:

 • 1 czerwca – Dzień Dziecka;
 • 23 czerwca – Dzień Ojca;
 • 17 czerwca – Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Nietypowe święta w czerwcu – jakie dni wyróżniono w Polsce?

Nietypowych świąt w czerwcu jest sporo. Zaczynają się one wraz z Dniem Dziecka pierwszego dnia miesiąca, kiedy to obchodzi się również Dzień Mleka, Dzień Bułki i Dzień bez Alkoholu. 2 czerwca można skupić się na pupilach, ponieważ w kalendarzach znajduje się Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych.

3 czerwca dzieci powinny postarać się podczas lekcji w szkole, ponieważ obchodzony jest Dzień Dobrej Oceny. Z tej okazji warto podarować maluchowi gadżet przydatny na co dzień w placówce, np. piórnik, plecak czy pojemnik na śniadanie. Ciekawe propozycje można znaleźć w sklepie Out Of The Box.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


4 czerwca ma miejsce Dzień Demokracji, który w Polsce upamiętnia pierwsze wolne wybory po II wojnie światowej. Tego dnia warto docenić nie tylko panujący w kraju ustrój, ale i czasy pokoju. Ta sama data oznacza również obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji.

W InPost cały czas dążymy do polepszania stanu Ziemi i dbamy o ekologię. 5 czerwca to wyjątkowy termin, ponieważ przypada wtedy Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji należałoby podjąć jakieś kroki na rzecz swojego otoczenia – posegregować śmieci, pozbierać odpady w lesie czy zrezygnować z plastiku na zakupach. W tym ostatnim przydadzą się bawełniane woreczki na warzywa i owoce.

8 czerwca odbywa się Światowy Dzień Oceanów i Dzień Cyrku Bez Zwierząt. To kolejne okazje do pielęgnowania natury, a także życia i bezpieczeństwa fauny. Do śmiesznych okazji do świętowania w czerwcu należy zdecydowanie Światowy Dzień Jazdy Nago Na Rowerze (10 czerwca).

14 czerwca to data ważna z perspektywy sektora zdrowia. Obchodzi się wtedy bowiem Światowy Dzień Krwiodawstwa. Warto zastanowić się nad oddaniem własnej krwi lub chociaż docenić wysiłek osób, które to robią. Dzień później miłośnicy sportów wodnych mogą świętować Międzynarodowy Dzień Surfingu.

Jakie są święta w czerwcu związane z jedzeniem? 18. dnia miesiąca obchodzi się Międzynarodowy Dzień Sushi. Warto zamówić wtedy zestaw z ulubionej restauracji. W trosce o zdrowie powstają dni poświęcone poszczególnym chorobom, zwiększające świadomość na temat profilaktyki i leczenia. 20 czerwca ma miejsce Światowy Dzień Raka Nerki.

Trzy dni później, w Dzień Ojca, odbywa się także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To idealna okazja do zachęcenia swojego taty do badań profilaktycznych. 27 czerwca świętować mogą wszyscy biznesmeni, ponieważ w kalendarzu znajdą Międzynarodowy Dzień Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Wyjątkowe i niespotykane światowe święta obchodzone w czerwcu

Nie ma w czerwcu wielu świąt wolnych od pracy. Zalicza się do nich jedynie Boże Ciało, o ile nie wypada w maju. Nie brakuje jednak nietypowych okazji do celebrowania z rodziną czy przyjaciółmi. Oto dawka nietuzinkowych dat:

 • 2 czerwca – Dzień bez Krawata;
 • 4 czerwca – Dzień Drukarza;
 • 8 czerwca – Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych;
 • 12 czerwca – Międzynarodowy Dzień Falafela;
 • 13 czerwca – Światowy Dzień Świadomości na temat Albinizmu;
 • 19 czerwca – Dzień Kota Garfielda;
 • 21 czerwca – Światowy Dzień Żyrafy;
 • 24 czerwca – Dzień Przytulania;
 • 29 czerwca – Dzień Szwagra.

Najlepiej się składa, kiedy ważne święta w czerwcu wypadają w piątek, sobotę lub niedzielę, ponieważ wtedy najłatwiej obchodzić je z bliskimi. Zawsze można jednak przełożyć celebrację z poniedziałku czy środy na weekend, zwłaszcza gdy okazja jest ważna i chce się podarować komuś swój czas i prezent. W tym ciepłym miesiącu powody do świętowania znajdą różnorodni ludzie – specjaliści w swoich branżach, miłośnicy aktywności sportowych, jedzenia czy walczący o środowisko.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione