Nie tylko Prima Aprilis, czyli kalendarium oryginalnych świąt w kwietniu

Out Of The Box

2024-04-01

Wstecz

Czy w kwietniu są jakieś święta? Oczywiście, że tak, a na dodatek jest ich całe mnóstwo. Okazuje się, że nie tylko Prima Aprilis daje szansę do ciekawego spędzenia czasu z bliskimi osobami. Poznaj zarówno święta kościelne w kwietniu, jak i nietypowe dni do celebrowania!

Tradycyjne święta w kwietniu

Święto w kwietniu wolne od pracy to Wielkanoc. Uroczystość zmartwychwstania Jezusa obchodzi się w różnych terminach każdego roku, ponieważ jest to data ruchoma, jednak najczęściej obchodzone jest w kwietniu.

Poza tym 23 kwietnia w kalendarzach widnieje święto głównego patrona Polski, czyli św. Wojciecha. Panowie o tym imieniu obchodzą wtedy imieniny. Trzy dni później ma miejsce Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady. To okazje celebrowane podczas liturgii.

Przegląd nietypowych świąt celebrowanych w Polsce w kwietniu

Po rozpoczęciu miesiąca od żartów z okazji Prima Aprilis można przejść do nietypowych świąt w kwietniu, jakie obchodzi się w Polsce. Tego samego dnia odbywa się również Międzynarodowy Dzień Klauna. 2 kwietnia docenia się działalność, którą nie zawsze widać (np. w ramach wolontariatu), dlatego w kalendarzach znajduje się Dzień Niewidzialnej Pracy.

Jakie święta są w kwietniu, o których mało kto wie? Warto zwrócić uwagę na Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom, a także Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, które odbywają się drugiego dnia miesiąca. Ma wtedy miejsce też Światowy Dzień Szczura.

Każdy kierowca powinien zachować szczególną ostrożność i przejawiać serdeczność w samochodzie 5 kwietnia. Jest wtedy bowiem Dzień Grzeczności za Kierownicą. 6 kwietnia to nie tylko Światowy Dzień Sportu, ale i Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki. To inspiracja do spędzenia czasu np. z rodzeństwem i dziećmi w domu.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Ciekawe święta w kwietniu odbywają się również dzień później, kiedy to w kalendarzach widnieją Światowy Dzień Zdrowia i Międzynarodowy Dzień Domków dla Lalek. Co więcej, obchodzi się wtedy jeszcze Dzień Bobrów. 10 kwietnia ma miejsce Międzynarodowy Dzień Agrafki.

Kiedy są święta w kwietniu dla łakomczuchów? 12 kwietnia to Dzień Czekolady, więc warto uraczyć się wtedy pysznym deserem lub podarować komuś słodki upominek. Dla spragnionych relaksu i zachwytu naturą poleca się obchody Dnia Patrzenia w Niebo, które odbywają się 14 kwietnia. Tuż po tym celebruje się Światowy Dzień Sztuki.

17 kwietnia to Dzień Chorych na Hemofilię. Podobnie jak w przypadku innych okazji poświęconych różnym schorzeniom celem jest zwiększanie świadomości na ten temat wśród społeczeństwa. Natomiast 18 kwietnia to Europejski Dzień Praw Pacjenta i Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Doskonałą okazją do podarunku stanowi obchodzony 20 kwietnia Dzień Doceniania Męża. 22 kwietnia ma miejsce Dzień Ziemi – bardzo istotne z naszej perspektywy wydarzenie, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na postępujący kryzys klimatyczny i sposoby na zapobieganie mu.

23 kwietnia to Dzień Języka Angielskiego i Dzień Języka Hiszpańskiego. To okazja do nauczenia się kilku nowych słówek czy zapisania siebie lub dzieci na zajęcia. Trzy dni później odbywa się Dzień Drogowca i Transportowca. 27 kwietnia świętują lekarze weterynarii.

Do dość dziwnych świąt w kwietniu należy np. Dzień Sera Camembert. Bardzo ważną okazją jest natomiast Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci, który przypada ostatniego dnia miesiąca. Nie są to wszystkie święta w kwietniu, ale to zdecydowanie te, na które warto zwrócić uwagę.

Z okazji typowych i nietypowych świąt w kwietniu sprawdzi się miły upominek np. w postaci wesołych skarpetek, klocków do układania czy stylowego parasola. Te i wiele innych propozycji znajdziesz w naszym sklepie Out Of The Box.

Jakie interesujące święta obchodzone są na świecie w kwietniu?

Wiele świąt obchodzonych w Polsce celebruje się także w innych krajach. Mowa nie tylko o świętach wielkanocnych w kwietniu, ale i dużej części światowych oraz międzynarodowych dni. To natomiast kilka okazji znanych wyłącznie za granicą:

  • Songkran – tajlandzki Nowy Rok świętowany w połowie miesiąca;
  • Hanami – japońskie święto kwitnących wiśni;
  • Dzień Króla – holenderska uroczystość państwowa odbywająca się 26 lub 27 kwietnia (nie może wypadać w niedzielę, stąd zmienność dat).

Warto sprawdzić, kiedy wypadają święta w kwietniu w danym roku, aby zaplanować cieszenie się nimi i znaleźć ciekawe powody do świętowania!

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione