Kiedy jest Boże Narodzenie? Święto nie wszędzie obchodzi się tego samego dnia!

Prezenty

2023-11-24

Wstecz

O tym, że zbliża się Boże Narodzenie, nie sposób zapomnieć. Już w pierwszych dniach listopada w sklepach pojawiają się świąteczne dekoracje. Do pewnego stopnia wydarzenie to wygląda podobnie także w innych państwach. Nie zawsze jednak święta zaczynają się 24 grudnia – w Wigilię. Kiedy zaczyna się Boże Narodzenie w innych krajach? Warto poznać tę ciekawostkę!

Kiedy jest Boże Narodzenie w Polsce?

W przeciwieństwie do ruchomego święta, jakim jest Wielkanoc, czas Bożego Narodzenia przypada zawsze na 25 grudnia. W rzeczywistości świętowanie zaczyna się dużo wcześniej, nie tylko z powodu świątecznego wystroju ulic.

Początkiem tego okresu jest adwent, czyli oczekiwanie na powtórne narodzenie się Chrystusa. W Kościele rzymskokatolickim czas ten rozpoczyna się cztery niedziele przed najważniejszym dniem świątecznego czasu. W zależności od roku adwent oscyluje więc między 27 listopada a 3 grudnia.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Od kiedy obchodzone jest Boże Narodzenie?

Łacińskie słowo adventus oznaczające przyjście dawniej kojarzyło się z czasem postu, którego wierni mieli przestrzegać w celu przygotowania się do radosnego świętowania narodzin Jezusa. Pierwsze wzmianki na temat obchodzenia tego okresu pochodzą z IV wieku, czyli z tej samej epoki, w której na popularności zyskało samo Boże Narodzenie – na to stulecie przypada też wyznaczenie jego daty na 25 grudnia. Nie jest jednak pewne, czy wcześniej chrześcijanie faktycznie brali udział w świątecznych uroczystościach w tym dniu.

Dlaczego więc obecnie Boże Narodzenie obchodzi się 25 grudnia? Z chęci stworzenia konkurencyjnego święta wobec wydarzeń organizowanych przez wyznawców innych kultów. W religii rzymskiej właśnie wtedy wypadał dzień boga Saturna. Walczący o wpływy i będący dużym wyzwaniem dla chrześcijaństwa irański mitraizm także miał w swoim kalendarzu uroczystości przypadające na 25 grudnia.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego

Niezależnie od poglądów na temat religii raczej każda osoba w Polsce wie, kiedy są święta Bożego Narodzenia. Warto mieć jednak świadomość, że nie wszędzie ten czas wypada 25 grudnia, a przynajmniej nie według kalendarza gregoriańskiego. Kościoły prawosławne zamiast niego nadal korzystają ze starszej rachuby czasu. Z tego powodu juliański 25 grudnia przypada na 7 grudnia według miary gregoriańskiej. Analogicznie dzień wcześniej wyznawcy prawosławia zasiadają do wigilijnego stołu.

Wiedza na temat tego, kiedy według kalendarza juliańskiego jest Boże Narodzenie, przydać się może m.in. pracodawcom. Dzięki temu łatwiej przyjdzie im planowanie pracy w okresie świąteczno-noworocznym. Oprócz tego ułatwia to organizowanie zakupu prezentów. W tym celu warto zajrzeć na stronę internetową naszego sklepu Out Of The Box.

W ofercie znajdują się m.in. wyjątkowe prezenty dla dzieci – oryginalne zestawy klocków od Cobi to doskonały sposób na sprawienie najmłodszym radości. W naszym asortymencie nie brak też interesujących gadżetów dla starszych takich jak np. powerbank solarny.

Jak w tym roku wypada Boże Narodzenie?

Zapewne bardzo wiele osób ucieszy informacja o tym, kiedy są święta Bożego Narodzenia w 2023 roku. W tym roku dzień Wigilii wypada w niedzielę. Dzięki temu w poniedziałek i wtorek większość osób nie musi iść do pracy. Pozostaje nadzieja, że dopisze zimowa pogoda, dzięki czemu wierni zmierzający na nabożeństwa, w tym pasterkę, będą mogli podziwiać bielące się śniegiem krajobrazy. Warto też mieć w pamięci, kiedy jest Boże Narodzenie u prawosławnych – u nich Wigilia zaczyna się w sobotę 6 stycznia 2024 roku.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione