Znalezienie odpowiedniego opakowania na drobny upominek potrafi być prawdziwym wyzwaniem. To problematyczne zadanie zwłaszcza wtedy, gdy niespodzianka ma nie tylko kryć wyjątkowy przedmiot, ale także dobrze prezentować się podczas wręczania. Jak fajnie zapakować mały prezent tak, by zrobił wrażenie na każdym?
Mały prezent = duży problem? Niekoniecznie!
Niezależnie od okazji – urodziny, święta, czy cokolwiek innego – warto poświęcić moment, aby przygotować wyjątkowe opakowanie, które wzmocni emocje towarzyszące przekazywaniu upominku. Zewnętrzna część prezentu powinna robić takie samo wrażenie, jak jego zawartość, ponieważ zapewni to obdarowywanego, że w wykonanie podarunku włożono wiele pracy; osoba ta poczuje się niezwykle doceniona, a przecież chodzi właśnie o to!
Gotowy zestaw prezentowy może kupić każdy. Wystarczy udać się do sklepu, a następnie wybrać jeden z wcześniej przygotowanych. Własnoręczne upominki oznaczają konieczność przeznaczenia czasu na ich wykonanie oraz wymyślenia ciekawego pomysłu. To właśnie te dwie różnice sprawiają, że stają się one niemalże świadectwem nie tylko kreatywności, ale także szacunku do osoby obdarowanej.
Prezenty mogą przybierać różne rozmiary, a zapakowanie tych najmniejszych potrafi być kłopotliwe. Nie ma potrzeby wykorzystywać w tym celu wielkich toreb czy pudeł. Umiejętne wykorzystanie papieru prezentowego bywa szczególnie problematyczne w przypadkach, w których wymaga dużej precyzji. Nie każdy dysponuje niezbędnymi zdolnościami manualnymi. Na szczęście istnieją sposoby i poradniki, które zdecydowanie ułatwiają wykonanie tego zadania!
Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box
-
Czapka #InPostInHead
69,00 zł -
Bluza dziecięca z dopinką
159,00 zł -
Kurtka dziecięca Miapka
320,00 zł
Co przygotować do zapakowania małego prezentu?
Sprawdzenie zawczasu tego, jak zapakować drobny prezent, pozwoli na przygotowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Niektóre z nich mogą znajdować się już nawet w domu. Mowa tutaj m.in. o kartonowych pudełkach, pojemnikach, a nawet słoikach – stanowią one doskonałą bazę do tworzenia bardziej wymyślnych opakowań.
Do zapakowania małego prezentu dobrze jest wyposażyć się w:
- prezent – bez niego ani rusz;
- opakowanie – może być nim kartonowe pudełko, koperta, papierowa torebka, słoik bez etykiet, a nawet mały koszyczek czy szkatułka;
- materiały ozdobne – o estetykę i bezpieczeństwo paczki zadbają m.in. wstążki, celofan, kolorowy papier, taśmy klejące i naklejki;
- narzędzia do pakowania – przydatne okażą się nożyczki, klej, papier, zszywacz i gumki recepturki;
- etykietę lub kartkę z życzeniami – kilka osobistych słów to niezwykle miły akcent;
- cierpliwość i kreatywność – przygotowanie czegoś niezwykłego wymaga sporej ilości czasu i staranności.
Może zdarzyć się tak, że w przygotowaniu upominku największy problem będzie stanowić… znalezienie odpowiedniej zawartości. W takiej sytuacji można odwiedzić internetowe sklepy z gadżetami. Produkty dostępne w Out Of The Box są nie tylko zabawne, ale również funkcjonalne i wykonane z poszanowaniem środowiska, więc będą idealne dla kogoś, kto ceni sobie kwestie ekologiczne. Przykładowo, znajdujący się tam powerbank solarny nada się dla wiecznie podróżujących oraz kochających survival – lasy i góry mają to do siebie, że brakuje w nich gniazdek elektrycznych.
Nieszablonowe sposoby na zapakowanie małego prezentu
Warto dowiedzieć się również, jak zapakować prezent o nieregularnych kształtach, bo do takich zaliczają się m.in. ozdobne przypinki, skarpety czy akcesoria do piórnika. W przypadkach, w których pakujący ma do czynienia z asymetrią, musi wykazać się szczególną pomysłowością lub… pójść na skróty i umieścić wybrany przedmiot wewnątrz ozdobnego kartonu lub torby. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że druga metoda będzie dla niego niewystarczająca, a brakuje mu inspiracji, może zdecydować się na wykorzystanie:
- otwartego koszyczka opakowanego folią;
- ozdobnej puszki;
- metalowego opakowania po kawie albo herbacie;
- słoika (a jego wnętrze wypełnić dodatkami w postaci kolorowych skrawków papieru czy cukierkami);
- szklanej butelki.
To świetne pomysły z trzech różnych powodów: wykorzystują recykling, są unikalne i tanie. Proste rozwiązania zaliczają się zwykle do skutecznych – tak jest również w tym przypadku.
Jak ładnie zapakować mały prezent?
Zapakować mały prezent da się na kilka różnych sposobów. Jeden z ciekawszych stanowi wykorzystanie Furoshiki, czyli japońskiej sztuki owijania przedmiotów za pomocą delikatnej tkaniny (która może być m.in. bawełniana lub jedwabna). To kolejna ekologiczna metoda, pozwalająca na zrezygnowanie z tradycyjnego, jednorazowego papieru.
Jako że materiały wykorzystywane w tym rozwiązaniu są zazwyczaj naturalnego pochodzenia, zaleca się wykorzystanie ozdób, które będą pasować stylistycznie. Na wierzch paczki można przykleić szyszki i kwiaty; zrobią duże wrażenie zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu paczki będą znajdować się np. kosmetyki o znikomej zawartości substancji syntetycznych.
Do ozdobienie prezentu, który zapakowany jest w klasyczny papier prezentowy czy torbę, można wykorzystać wstążki lub narysować coś samodzielnie. Wybierając papierowe opakowanie jednokolorowe, z łatwością można po nim pisać pisakami czy flamastrami. W tym przypadku ciekawą opcją ozdobienia prezentu będzie narysowanie rysunku, wzorów lub napisanie życzeń (tak, na opakowaniu!).
Jak zapakować mały prezent na Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie to okres, w którym królują trzy kolory: złoty, czerwony i zielony. Z tego względu można postawić na papiery do pakowania właśnie w tych barwach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je ze sobą za pomocą kilku różnych elementów, np. wstążek, kokardek i bibułek.
Ciekawe wzory, które sprawdzą się tematycznie to przede wszystkim:
- mikołaje;
- gwiazdki;
- bałwany;
- śnieżynki;
- choinki.
Idealne miejsce na mały prezent będą stanowić…. skarpety! Wystarczy zawiesić jedną w okolicach kominka, do jej środka włożyć upominek, a na wierzch przykleić kartkę z imieniem i życzeniami. Taki rodzaj opakowania stanie się przy okazji świąteczną dekoracją wnętrza głównego salonu – będzie wyglądać klimatycznie zwłaszcza w połączeniu z choinką.
Jeśli kolorowe opakowania na prezenty z wieloma ozdobami to nie jest coś, co spodoba się obdarowywanej ozdobie, postaw na jednokolorowy papier lub torbę, owiń całość sznurkiem jutowym i dodaj gałązkę świerku lub ususzony plaster pomarańczy. Taki sposób jest szybki, minimalistyczny i efektowny!
Jak zapakować mały prezent w papier prezentowy?
Pakowanie upominku w papier prezentowy należy rozpocząć od odmierzenia potrzebnej części materiału; zakładając, że podarunek został już włożony do odpowiedniego kartonu, a ten zaklejony. Wskazane jest użycie fragmentu, który:
- pokryje niższe boki maksymalnie do połowy ich wysokości;
- będzie dwa razy większy od całkowitej długości paczki.
Jak zabrać się do pracy? Najprostszy sposób wymaga:
- położenia na płasko papieru ozdobnego, wzorem do dołu;
- umieszczenia na nim opakowania tak, by znajdowało się w jego dolnej części, symetrycznie względem boków;
- wstępnego zagięcia papieru z wszystkich stron (ma on zakrywać pudło);
- obcięcia nadmiaru materiału;
- ponownego zagięcia papieru, ale tym razem posmarowanego już klejem.
Na sam koniec przyda się wstążka, sznurek i kokarda do przewiązania całości opakowania. Dobrym pomysłem zdaje się także zakrycie łączeń za pomocą kolorowej taśmy lub innych ozdób, np. naklejek lub małych fotografii, przedstawiających wspólne momenty z przeszłości.
Jak zapakować mały prezent dla dziecka?
Genialnym sposobem, aby zobaczyć na ich twarzach wyraz zdziwienia i uznania, jest wykorzystanie do zapakowania upominku do kilku kartonów – pozwoli to stworzyć efekt tzw. matrioszki. Przyda się co najmniej 5 różnych pudeł (chociaż im więcej, tym lepiej), w rozmiarach od największego do najmniejszego. Najlepiej, jeśli masz już te pudła w domu, aby nie kupować ich w nadmiarze.
Każdy z poszczególnych kartonów może zawierać podarunek uzupełniający, którym mogą być m.in. skarpetki, słodycze lub kwiaty. W końcowym znajdować będzie się prezent właściwy. Rozpakowywanie opakowań to świetna zabawa, która sprawi więcej radości. Lepiej unikać jednak pudełek sugerujących inną zawartość niż w rzeczywistości, bo może doprowadzić to do niepotrzebnych nieporozumień i ogromnego rozczarowania. Wręczanie nawet małego upominku może stać się wielkim wydarzeniem – wystarczy postarać się o to, aby zarówno opakowanie, jak i otoczka wydarzenia były naprawdę magiczne. Każdy pomysł da się zrealizować niskim kosztem, pod warunkiem że wręczający jest kreatywny i gotowy poświęcić trochę czasu wolnego. Czasami bywa to ważniejsze od samej zawartości prezentu. W wielu przypadkach, kupuje się prezent już z ozdobnym opakowaniem, co jest dużym ułatwieniem.