Jak przechowywać jedzenie w lodówce? Eko zasady, które warto znać

Przechowywanie w lodówce

2023-06-14

Wstecz

Mogłoby się wydawać, że samo trzymanie produktów spożywczych w lodówce jest wystarczające. Warto jednak mieć na uwadze, że są pewne metody na to, by np. mięso, warzywa czy owoce jeszcze dłużej zachowywały swoją świeżość i nie przesiąkały wilgocią. Dowiedz się, jak przechowywać żywność w lodówce i czym są woskowijki.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce – o czym należy pamiętać?

Jeśli zależy Ci na tym, aby kupione w supermarkecie artykuły spożywcze na dłużej zachowały świeżość, to zapoznaj się z metodami ich magazynowania. To coś więcej niż tylko pilnowanie terminu przydatności jogurtów i wędlin. Dzięki prostym krokom pozbędziesz się także mieszających się zapachów. Z przechowywaniem żywności w lodówce wiąże się więc kilka najważniejszych zasad:

  • Do lodówki nie wolno wkładać gorących potraw;
  • Najlepsza temperatura do przechowywania artykułów spożywczych w lodówce (ta ustawiona na termostacie) wynosi od 0 do 5°C;
  • Pamiętaj, że produkty o intensywnym zapachu wymagają szczelnego zamknięcia;
  • Na jednej półce nie należy trzymać surowego mięsa i gotowych dań;
  • W okresie letnim można zmniejszyć nieco temperaturę na termostacie, a zimą zwiększyć;
  • Nie wszystkie warzywa i owoce muszą być w lodówce. Należą do nich czosnek, ziemniaki, bataty, a nawet cebula i cytrusy. Niska temperatura zmienia ich konsystencję, a czasami nawet i smak. Z kolei takie owoce, jak banany czy brzoskwinie można włożyć do lodówki dopiero, gdy dojrzeją.

W jaki sposób należy układać jedzenie w lodówce?

O tym, czy produkty zachowają swoją świeżość na dłużej, decyduje również ich ułożenie w lodówce. Choć przeważnie ustawiamy termostat na określonym poziomie chłodzenia, to należy pamiętać, że konkretna temperatura przechowywania żywności w lodówce różni się w zależności od półki:

  • Górna (najwyższa) półka – 8°C. Tutaj warto trzymać wszelkie artykuły mleczne, a także ciasta i dżemy.
  • Średnie półki – mniej niż 5°C. Na tej wysokości dobrze jest umieścić gotowe dania oraz wszelkie artykuły spożywcze z krótką datą spożycia, takie jak sery czy wędliny.
  • Najniższa półka – 2°C. Najniższa temperatura sprawia, że najlepiej układać tu świeże mięsa, ryby i owoce morza.
  • Szuflady – z zasady przeznaczone są do przechowywania warzyw i owoców. Temperatura tutaj to ok. 6-8°C.
  • Boczne ściany lodówki – sam ich układ sugeruje, aby trzymać tam różnego rodzaju słoiki czy kartony i butelki z napojami. Przeważnie producent umieszcza tam także pojemniki do przechowywania jajek. W tym miejscu lodówki jest najcieplej, bo około 10°C.

Przechowywanie żywności w lodówce – praktyczne pojemniki

Obecnie na rynku dostępne są również różnorodne udogodnienia, które ułatwiają przechowywanie w lodówce artykułów spożywczych. Zalicza się do nich przede wszystkim szklane pojemniki o różnych kształtach. Przeważnie są one szczelne lub nawet hermetycznie zamykane na zatrzask. Sprawdzają się nie tylko jako miejsca do przechowywania żywności, ale też lunchboxy.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty wymagają szczelnego zamknięcia. Wyjątkiem jest np. sałata, która wymaga dostępu do powietrza. W innym przypadku zaczną się wokół niej gromadzić bakterie, przez co szybciej zgnije. Alternatywą dla plastikowych i szklanych pojemników są także woskowijki.

Jak przechowywać żywność w lodówce za pomocą woskowijki?

Jeśli zastanawiasz się, w czym przechowywać jedzenie w lodówce, to idealną propozycją mogą okazać się woskowijki. Znajdziesz je w sklepie internetowym InPost – Out Of The Box. Jest to oryginalne i jednocześnie ekologiczne rozwiązanie. Zostało stworzone z biodegradowalnych materiałów i wykorzystuje jedynie naturalne substancje. A czym właściwie są woskowijki?

Nazwa woskowijka powstała od połączenia dwóch słów – „wosk” i „owijać”. Jest to więc materiał nasączony woskiem pszczelim, który ułatwia przechowywanie produktów w lodówce. Wystarczy nimi owinąć warzywa czy owoce, a pozwoli to dłużej zachować świeżość. Poza woskiem ściereczki mają w składzie również olejek jojoba i żywicę drzewną. Dzięki temu działają antybakteryjnie i chronią przed wilgocią. Wiesz już, jak trzymać jedzenie w lodówce i jakich produktów można użyć, by warzywa i owoce zachowały swoją świeżość. Przydaje się też wiedza o tym, jak układać żywność w lodówce, by zapewnić jej najlepsze warunki przechowywania.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione