Jakie zastosowanie ma włókno kokosowe? Eko-ciekawostki!

wycieraczka pod drzwi

2024-04-24

Wstecz

Włókno pozyskiwane z łupiny kokosa to naturalne tworzywo, które docenią nie tylko miłośnicy ogrodnictwa. Ten biodegradowalny materiał jest wyjątkowo wytrzymały, doskonale zatrzymuje brud i pochłania wodę. Jak stosuje się włókno kokosowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

Włókno kokosowe – zastosowanie w różnych dziedzinach

Zastosowanie włókna kokosowego jest dość popularne. To naturalne tworzywo, które pozyskuje się z łupiny kokosa. Odznacza się wytrzymałością i elastycznością. Oprócz tego doskonale zatrzymuje wodę, a jednocześnie niestraszna mu wilgoć, która w przypadku innych naturalnych materiałów zazwyczaj szybko prowadzi do gnicia czy powstawania pleśni.

Wszystkie te właściwości włókna kokosowego sprawiają, że wykorzystuje się je w różnych dziedzinach, w tym w ogrodnictwie i rolnictwie, gdzie służy jako ekologiczne podłoże kokosowe. Naturalny materiał zapewnia dobry przepływ powietrza oraz błyskawicznie absorbuje lub oddaje ciepło, dzięki czemu wspiera prawidłowy rozwój korzeni. Jest także źródłem cennych witamin i pierwiastków. Nadaje się do uprawy roślin ozdobnych i jadalnych, np. warzyw i ziół. Ziemia kokosowa sprawdzi się również jako podłoże dla kwiatów doniczkowych.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Jak przygotować włókno kokosowe do doniczki?

Włókno kokosowe do uprawy roślin można wykorzystać samodzielnie lub do stworzenia specjalnej mieszanki. Jeśli ma ono sprasowaną formę, najpierw należy je namoczyć w wodzie, aby się rozprężyło, a dopiero później dodać do innych substratów czy nawozu. Tworzywo pomoże zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie oraz dostęp do tlenu.

Zastosowanie włókna kokosowego nie ogranicza się jednak do tworzenia mieszanek ziemi i uprawy roślin. Nierzadko służy ono jako podłoże w terrariach i akwariach. Wykorzystuje się je także w m.in. w branżach budowlanej czy meblarskiej.

Wycieraczka z włókna kokosowego – dlaczego warto ją wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że w InPost troszczymy się o środowisko i cenimy sobie ekologiczne rozwiązania. Nic więc dziwnego, że w asortymencie naszego sklepu znalazła się paczkomata, czyli wycieraczka kokosowa z naturalnego tworzywa.

Ten wyjątkowy dodatek pozwolił nam połączyć cenne właściwości włókna z orzechów kokosowych z unikalnym designem. Rezultat to wycieraczka, która jest po prostu Out Of The Box!

Paczkomatę wyposażono w antypoślizgowy podkład, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, że ją przesuniesz lub potkniesz się, chcąc wejść do domu.

Nasza wycieraczka położona przed drzwiami nie tylko przyciągnie wzrok gości i kurierów. Za sprawą grubszych, solidnych włókien jeszcze przed wejściem do domu pomoże pozbyć się z butów brudu i wilgoci.

Inne zastosowanie włókna kokosowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Takie zastosowanie maty kokosowej to nie wszystko. Biodegradowalne włókna w postaci materiału o dużej powierzchni nadają się również do stabilizacji gruntu np. w pobliżu domu. Naturalne tworzywo chroni ziemię przed erozją, a gdy już się rozpadnie, pełni funkcję nawozu dla otaczającej budynek roślinności.

Włókna kokosowego używa się także w budownictwie. Sprawdza się ono m.in. jako tworzywo izolacyjne do ocieplania dachów i ścian. Takie rozwiązanie sprzyja efektywnemu wykorzystaniu zasobów i jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych.

Jako że włókno kokosowe z łatwością wychwytuje zabrudzenia, stosuje się je nie tylko do produkcji wycieraczek, ale i mat oraz dywanów w różnych rozmiarach.

Co więcej, materiał służy do wytwarzania różnego rodzaju tekstyliów takich jak obicia tapicerki oraz siedziska (również samochodowe). Za sprawą swojej wytrzymałości, elastyczności i odporności na wilgoć oraz powstawanie pleśni włókna kokosowe bywają wykorzystywane do produkcji materaców. Zastosowanie włókna kokosowego jest naprawdę szerokie. Po ten ekomateriał sięgają nie tylko miłośnicy ogrodnictwa czy terrarystyki, ale i osoby, które szukają przyjaznych dla środowiska rozwiązań np. podczas budowy i urządzania swojego domu.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione