Czym zastąpić plastik? Alternatywne rozwiązania codziennych nawyków dla czystej planety!

Zadowolona kobieta trzymająca znaczek recyklingu

2024-02-12

Wstecz

Ograniczenie zużycia i produkcji tworzyw sztucznych jest jednym z naczelnych kroków w drodze ku ekologicznej przyszłości. Obecnie plastik zanieczyszcza nie tylko glebę i wody. Można go znaleźć również w żywności, napojach, a nawet w ludzkim organizmie. Jakie są alternatywy dla plastiku? Czym go zastąpić, aby zadbać o przyszłość planety?

Dlaczego zastąpienie plastiku w codziennych nawykach jest konieczne?

Dlaczego plastik jest szkodliwy? Można wymienić tego wiele powodów. Wśród nich wyróżnia się zaśmiecanie gleby i wód, a co za tym idzie – zabijanie stworzeń morskich. Należy wspomnieć również o kwestii zatruwania ludzi, którzy zjadają szkodliwe związki chemiczne zawarte w mikroplastiku wraz z pożywieniem. Wdychają je też razem z powietrzem.

Co więcej, plastik bardzo długo się rozkłada. W przypadku niektórych produktów proces ten może zajmować nawet 1000 lat, a podczas jego trwania do atmosfery przedostają się gazy cieplarniane oraz dwutlenek węgla.

Dużą szkodę środowisku wyrządza również wydobywanie paliw kopalnianych (w tym m.in. ropy naftowej, gazu ziemnego czy węgla), które są wykorzystywane do produkcji tworzyw syntetycznych. Ich przetwarzanie powoduje uwalnianie się do atmosfery szeregu szkodliwych substancji.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Alternatywy dla plastiku – ekologiczne rozwiązania

Obecnie plastik można znaleźć praktycznie wszędzie. Tworzywo jest stosunkowo tanie w produkcji, a jednocześnie wytrzymałe, dlatego masowo wykorzystuje się je do wytwarzania opakowań, butelek, innych akcesoriów do użytku domowego, a nawet ubrań. Czym zastąpić plastik?

Aby ograniczyć udział plastiku w swoim życiu codziennym, warto korzystać z alternatyw, czyli innych materiałów, które są tak samo funkcjonalne, a jednocześnie nie powodują skażenia środowiska w tak dużym stopniu, jak tworzywa sztuczne.

Jedna z opcji to tzw. bioplastiki, czyli biologiczne tworzywa sztuczne (PLA i CPLA). Produkuje się je m.in. z mączki kukurydzianej, celulozy oraz skrobi. Takie materiały są lepsze od plastiku przede wszystkim z tego względu, że w większości mają potencjał do biodegradacji, czyli naturalnego procesu rozkładu. Ponadto przy ich tworzeniu nie wykorzystuje się ropy naftowej czy gazu ziemnego

Ekologicznymi zamiennikami plastiku są także materiały kompozytowe z włókien naturalnych. Wśród nich wymienia się m.in. włókna konopne, bambusowe czy lniane. Oprócz tego – jako alternatywę dla plastikowych opakowań – wykorzystuje się egzemplarze wykonane ze szkła, metalu czy ceramiki, które nadają się do wielokrotnego użytku.

Coraz częściej tradycyjny sztuczny plastik zastępuje się tworzywem sztucznym pozyskiwanym podczas recyklingu, czyli przetwarzania plastikowych odpadów na nowy materiał.

Jak zastąpić plastik w codziennych nawykach?

W obliczu narastającego kryzysu wynikającego z zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi bardzo ważne są takie rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć ich zużycie zarówno w makro-, jak i w mikroskali.

Na szczęście nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać, a wprowadzenie nawet drobnych ekologicznych nawyków może mieć ogromny wpływ na przyszłość planety. Zmieniając swój styl życia na bardziej ekologiczny, warto wziąć pod uwagę wszystkie nieodzowne elementy dnia codziennego.

Mowa tu więc o znalezieniu alternatywy dla plastiku wykorzystywanego np. podczas jedzenia i picia (słomki, kubeczki, naczynia, sztućce) czy robienia zakupów (torby foliowe, opakowania poszczególnych produktów). Co zamiast plastikowych sztućców sprawdzi się na grilla? Możliwości jest wiele, w tym produkty wykonane z materiałów biodegradowalnych, np. z trzciny cukrowej czy drewna bambusowego.

Najlepiej zrezygnować również z wody butelkowanej na rzecz odpowiednio przefiltrowanej wody kranowej. Zakup dzbanka czy butelki filtrującej wielokrotnego użytku ma nie tylko pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, ale i jest opłacalny pod względem ekonomicznym.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są torby wykorzystywane do przenoszenia zakupów. Każdorazowy zakup plastikowej reklamówki, rozkładającej się nawet przez 400 lat, zdecydowanie nie jest tu dobrym rozwiązaniem. Czym można zastąpić plastik w tym przypadku? Alternatywą mogą być biodegradowalne torby z papieru i ekologiczne materiały wykonane z naturalnej bawełny, z których da się korzystać wielokrotnie.

Co więcej, warto kłaść nacisk na prawidłową segregację odpadów oraz wybierać plastik pochodzący z recyklingu. Dobrze również wyposażyć się w słomki wielokrotnego użytku. Na rynku dostępne są m.in. ekologiczne egzemplarze ze stali nierdzewnej, szkła czy bambusa.

Woskowijka – czyli jak zastąpić plastikowe folie spożywcze

Plastikowe folie spożywcze bardzo często wykorzystuje się w kuchni. Służą m.in. do przechowywania żywności i ochrony jedzenia przed przeniknięciem zapachami. Tradycyjne opakowania da się zastąpić woskowijkami. Są to owijki z dodatkiem wosku pszczelego, żywicy drzewnej oraz olejku jojoba.

Zestaw woskowijek można znaleźć w asortymencie sklepu internetowego Out Of The Box. Za sprawą specjalnej powłoki z wosku, olejku i żywicy woskowijki chronią pożywienie przed działaniem bakterii i wilgoci. Co więcej, w odróżnieniu od folii można je wykorzystać wielokrotnie i są biodegradowalna.

Paryżanka – idealna alternatywa dla plastikowych torebek na zakupy

Czym zastąpić woreczki foliowe, który ludzie masowo wykorzystują podczas robienia zakupów? Jak zostało już wspomniane, najlepszym rozwiązaniem jest nabycie wielorazowej bawełnianej torby.

Świetną opcją jest siatka paryżanka, czyli funkcjonalna, stylowa i ekologiczna torba, która idealnie sprawdzi się m.in. do przenoszenia różnej wielkości zakupów i produktów. Egzemplarz wykonany z naturalnej bawełny znajduje się w asortymencie sklepu internetowego Out Of The Box.

Alternatywa dla jednorazowych woreczków foliowych to wykonana ze stuprocentowej bawełny Paczkotorba, czyli torba bawełniana z nadrukiem. Można zabrać ją ze sobą nie tylko na zakupy, ale i na studia czy do pracy. Materiał, z którego została wykonana, jest wytrzymały, wobec czego sprawdzi się do przenoszenia nawet ciężkich artykułów. Ponadto torbę wyprodukowano na terenie Polski.

Dlaczego warto zastąpić plastik w swoim życiu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, czym można zastąpić plastik i wykorzystywać tę wiedzę w swoim życiu codziennym. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w aspekcie ochrony środowiska, w tym ograniczenia zanieczyszczenia wód, lądów i powietrza i minimalizacji emisji gazów cieplarnianych. Pozornie niewielkie nawyki mają więc niebagatelny wpływ na przyszłość planety oraz zdrowie ludzi i zwierząt. Oprócz tego wykorzystywanie alternatywnych, wielorazowych produktów jest bardziej opłacalne pod względem finansowym i pozwala wygenerować spore oszczędności.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione