Dokarmianie ptaków zimą – jak robić to prawidłowo? Przydatne wskazówki

Out Of The Box

2023-12-31

Wstecz

Zima to trudny okres dla ptaków. Zmagają się one wówczas z niedostatkiem pożywienia i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Warto wspomóc je w walce o przetrwanie, m.in. poprzez regularne dokarmianie. Przed rozpoczęciem tego zadania trzeba jednak zdobyć podstawową wiedzę na ich temat – brak kompetencji może przyczynić się do jeszcze większego pogorszenia ich losu. Od czego zacząć?

Kiedy dokarmia się ptaki?

Czy dokarmianie ptaków zimą jest konieczne? Jesteśmy przekonani, że tak, ale wyłącznie w okresie, w którym występują intensywne opady śnieżne. To dlatego, że śnieg tworzy grubą warstwę puchu, przykrywającą wszystkie powierzchnie – również te z pożywieniem. Zwierzęta lotne nie są w stanie dokopać się do jedzenia (np. ziaren, owoców i warzyw) samodzielnie. A nawet gdyby udawało im się to, robiłyby to nadaremno. Zimna woda przyspiesza bowiem proces rozkładu karmy.

Pokarm dla ptaków na zimę powinno się dosypywać regularnie, w trakcie poranków. To właśnie wówczas aktywna jest większość gatunków ptactwa. Pożywienie należy zapewniać tuż po wschodzie słońca, nie przesadzając z jego ilością. Niezjedzone zepsuje się i będzie uciążliwe do wymiany, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia układu pokarmowego zwierząt (głodne zjadają również nieświeże pożywienie).

Pamiętajmy: dokarmiania nie należy kończyć z dnia na dzień! Ptaki przyzwyczajają się do obecności sprawdzonego źródła pożywienia. Istnienie karmnika w okolicy ich terytorium sprawia, że słabnie w nich naturalny instynkt. Z tego powodu proces ten musi być kończony stopniowo, a robi się to, zmniejszając regularnie dawkę pożywienia. Do kiedy dokarmiać ptaki? Za początek finiszu uznajemy dzień, w którym prognozowane są ostatnie opady.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Co jest niezbędne do dokarmiania ptaków zimą?

Do dokarmiania ptaków zimą niezbędne będą przede wszystkim… chęci. To ważne, aby nie cechować się tzw. słomianym zapałem. Tak jak ludzie polegają na tym, że ich paczki z zamówieniami dotrą na czas i bez zbędnych komplikacji, tak samo ptactwo polega na stałym źródle pożywienia – w obu przypadkach liczy się wspomniana już wcześniej regularność oraz powtarzalność procesu. Jeżeli nie masz pewności, że będziesz w stanie dokarmiać zwierzęta systematycznie (np. ze względu na wyjazdy służbowe), to zalecamy, abyś odpuścił sobie wykonywanie tego zadania całkowicie.

Zimowe ptaszki docenią z pewnością karmniki – zarówno te duże, jak i te mniejsze. Zabudowane przestrzenie ochronią je przed niespodziewanym atakiem drapieżników i pozwolą chwilę odpocząć. Stworzyliśmy specjalne budki lęgowe, które nadają się idealnie w tym celu – są dostępne w sklepie Out Of The Box. Można zawiesić je np. tuż obok poidełka; będą stanowić świetne mieszkanie dla wróbli i sikorek. Budka dla ptaków może służyć zarówno w okresie lęgowym, jak i do ochrony czy dostarczania pożywienia.

Konieczne będzie również upewnienie się, że w okolicy nie grasują koty, lisy i inne zwierzęta, które mogłyby wyrządzić potencjalną krzywdę ptakom. Z tego względu karmniki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od drzew; utrudni to drogę poruszania się wszystkim miejscowym drapieżnikom (zaliczają się do tego także pupile domowe).

Pokarm, jakim należy dokarmiać ptaki zimą

Czym dokarmiać ptaki zimą? Co wsypać do karmnika, żeby zadbać o ich zdrowie i przypadkiem im nie zaszkodzić? Nadadzą się wszelkie nasiona, a zwłaszcza słonecznika. Należy unikać podawania chleba. Nie tylko pęcznieje on w brzuchach, ale jest również podatny na zamarznięcie i spleśnienie.

Pokarm dla ptaków na zimę powinien być bogaty w źródła węglowodanów i tłuszczu. Odpowiednie będą:

  • gotowe kule tłuszczowe (tzw. pyzy);
  • orzechy;
  • owies;
  • proso
  • gotowane kasze;
  • ciastka DIY.

Ciastka wykonuje się poprzez rozpuszczenie tłuszczu (np. słoninki) i wrzucenie do niego wyselekcjonowanych wcześniej ziaren, a następnie przelaniu mikstury do foremek, m.in. od muffinek i poczekaniu na jej wystygnięcie. Lepiej unikać dodawania owadów, chyba że suszonych – inaczej szybko się psują i mogą podtruć ptaki.

O pokarm dla ptaków na zimę można zadbać już wiosną i latem. Wystarczy zasadzić w ogrodzie kilka krzewów, które zapewnią owoce w trudnych warunkach. Zalecamy wybór dzikiej róży i jarzębiny pospolitej.

Na co zwrócić uwagę podczas dokarmiania ptaków?

Dużo osób wie, czym karmić ptaki. Często zapomina się jednak, że karmniki trzeba także czyścić. Znajdujące się na nich odchody są źródłem zarazków, a stare jedzenie może stać się ogniskiem pleśni. Według nas taką przestrzeń należy myć co najmniej dwa razy w miesiącu – częstotliwość warto uzależnić m.in. od ilości i obfitości opadów.

Oprócz tego istotne jest monitorowanie zachowań ptaków wokół karmnika. Obserwacja pozwala zidentyfikować preferencje żywieniowe oraz potencjalne problemy zdrowotne tych zwierząt. Jeżeli ciekawi cię, co jedzą ptaki zimą ze szczególnym uwielbieniem, to nie ma lepszego sposobu na dowiedzenie się tego. Chcielibyśmy podkreślić, że zaangażowanie w dokarmianie ptaków jest nie tylko sposobem na wsparcie ich przetrwania w trudnych warunkach, ale również doskonałą okazją do obserwowania przyrody i czerpania radości z obcowania z dzikim światem wokół nas. Dbając o ptactwo, tworzymy sprzyjające warunki dla różnorodności biologicznej w naszym otoczeniu (i pozbywamy się owadów-szkodników).

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione