Budki lęgowe dla ptaków – kiedy wieszać? Jak wybrać najlepszą miejscówkę?

budka lęgowa

2023-11-16

Wstecz

Obserwowanie latających po okolicy ptaków to satysfakcjonujące zajęcie, szczególnie gdy można dostrzec, że budkę zamieszkują nie tylko dorosłe osobniki. Możesz zrobić coś, aby takie widoki obserwować jak najczęściej – samodzielnie załóż budkę. Jak to zrobić? Od czego zacząć instalację? Co trzeba przygotować? O wszystkim Ci opowiemy. Oto najważniejsze informacje o wieszaniu budek lęgowych!

Budki lęgowe dla ptaków – przydatne schronienie

Jesień to czas spadającej temperatury, w którym każdy powoli zaczyna czuć, że czas spowalnia, a natura zasypia w swój długi sen. W tym szczególnym czasie warto zadbać o własne zapasy i przygotować się na zimę (zarówno fizycznie, jak i psychicznie). Jest to także dobry moment, aby pomyśleć o innych i zadbać o otoczenie wokół siebie, a szczególnie ptaki.

Ptaki najczęściej decydują się na schronienie zimą w dziuplach. Nic dziwnego – jest to najlepszy, naturalny rodzaj schronienia dla wielu zwierząt. Niestety na terenie miast brakuje tego typu naturalnych kryjówek, co więcej kryją je zazwyczaj drzewa ze skłonnością do rozkładu i łamania się przez silne porywy wiatru.

Jeśli w Twojej okolicy nie wystarcza naturalnych schronień dla ptaków, możesz zadbać o to, aby było ich więcej. W jaki sposób? Samodzielnie powieś budkę lęgową! Nie kosztuje to dużo czasu, a dzięki temu możesz przyczynić się do wyższej jakości spędzenia zimy wielu zwierząt mieszkających w Twoim sąsiedztwie.

Jest wiele miejsc, w których możesz zawiesić budkę lęgową, jednak poza tym można też wykonać wiele innych, wspierających czynności.

Jeśli zauważysz, że w Twojej okolicy są już budki i schronienia, to warto je oczyścić i przygotować na kolejny sezon, zanim nastąpi ochłodzenie. Dzięki temu wiele ptaków wróci w miejsca, które już zna, a młodsze osobniki będą miały szansę skorzystać ze świeżo przygotowanych kryjówek.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Jak przygotować budki dla ptaków w ogrodzie?

Coroczne czyszczenie jest niezbędnym elementem, który należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego. Dlaczego? Po pierwsze, pozostałości po poprzednich gniazdach, na których budowane są nowe, powodują, że w środku robi się coraz mniej miejsca.

Po drugie, zbudowane przez ptaki kryjówki i pozostające po nich gałęzie, pióra i resztki ściółki i pokarmu powodują, że jest to doskonałe miejsce do rozwoju pasożytów – bakterii, grzybów, pcheł czy kleszczy. Te z kolei mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków.

Według obowiązujących przepisów czyszczenie budek lęgowych powinno się odbywać od 16 października do końca lutego, jednak warto to zrobić pod koniec jesieni (październik-listopad). Dzięki temu będzie to także bezpieczne schronienie dla ptaków zimujących. Zbyt wczesne czyszczenie może wiązać się z otrzymaniem mandatu, ale istnieją także szanse na spotkanie bardzo agresywnych w tym czasie os i szerszeni. Z tego powodu poczekaj na chłodniejsze dni.

Pamiętaj, aby oczyszczanie zawsze wykonywać w rękawicach ochronnych. Gniazdo można wyjąć rękami lub przy pomocy małych grabek, pozostałości należy wymieść szczotką. Dokładne oczyszczanie i dezynfekcja powinny być wykonane wodą ze spirytusem. Wszelkie sztuczne detergenty przez swój zapach mogą odstraszać potencjalnych mieszkańców.

Nie zapominaj także o tym, że z budek mogą korzystać inni lokatorzy. Nie czyść lęgowiska, jeśli w środku znajdziesz zimujące myszy, nornice czy nietoperze.

Na koniec sprawdź stan techniczny budki – czy nie jest popękana, jak stabilnie zamocowana i czy się nie rozszczelnia.

W jakim miejscu wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Gdzie wieszać budki lęgowe dla ptaków? Najlepiej wybierać miejsca, w których stworzenia będą miały spokój. Z tego względu lepiej wybierać obszary mniej uczęszczane przez ludzi, np. parki, lasy.

Wybór lokalizacji to tylko jeden ważny element przy wieszaniu budki lęgowej. Ważne są także inne parametry jak np. wysokość, odległość od siebie, kierunek czy kąt nachylenia. Te wszystkie czynniki mają znaczenie, a także wpływają na komfort zimowania ptaków.

Wybierając miejsce powieszenia budki, szukaj miejsc, które nie są narażone na pełne nasłonecznienie. W którą stronę najlepiej powiesić budkę lęgową? Preferowane kierunki to południowy wschód, północny zachód i północ. W doborze ustawienia kluczowa jest ekspozycja na promienie słoneczne. Kierunek budki dla szpaków, sikorek czy innych małych ptaków jest kluczowy w upalne dni – pisklęta mogą wtedy umrzeć z przegrzania. Budka powinna być także ustawiona w taki sposób, aby do środka nie przedostawał się wiatr.

Na jakiej wysokości wieszać budki lęgowe? Dobrze, aby wisiała na wysokości przynajmniej 2-5 m nad ziemią, jednak nie powinna wystawać poza koronę drzewa. Dotyczy to skrzynek typu A i B, czyli przeznaczonych dla sikorek sosnówek, pleszek, muchołówek, wróbli, dzięciołków, bogatek, sóweczek, szpaków, jerzyków i kowalików (mniejszej wielkości).

Skrzynki dla większych ptaków (włochatki, dudka, szpaka, puszczyka, kawki, gągoła, kaczki krzyżówki – rozmiar D i E) należy wieszać na wysokości minimum 7 m.

Poza wysokością zwróć także uwagę na to, w jakiej odległości od siebie rozmieszczone są budki. Ogółem przyjmuje się, że budki tego samego typu powinny wisieć w odległości około 30 m od siebie. Ma to zastosowanie w większości przypadków, często wystarczy nawet 15-20 m, ale np. lęgowiska wróbli i szpaków mogą być umieszczane bardzo gęsto, zaledwie 2,5-3 m od siebie.

Podczas wieszania używaj długich gwoździ. Dzięki takiemu mocowaniu budka będzie stabilna, a także nie będzie jej grozić zerwanie od ciężaru. Trzeba pamiętać o tym, że mocowanie musi wytrzymać znacznie większy ciężar, w który wlicza się gniazdo i nowych mieszkańców lęgowiska.

Budkę najlepiej powiesić pod delikatnym kątem – dzięki temu do środka będzie wpadać mniej promieni słonecznych, będzie bardziej chronić przed wiatrem i deszczem, a z daszku łatwiej będzie spadać śnieg.

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Kiedy wieszać budki lęgowe dla sikorek? Możesz to robić przez cały rok, jednak najlepszym momentem jest ich umocowanie od jesieni do końca zimy. Czy istnieje jakiś termin, do kiedy wieszać budki lęgowe? Nie, ale jeśli chcesz, aby ta powieszona przez ciebie została zamieszkana, warto zadbać o to wcześniej, od początku jesieni do wczesnej wiosny.

Co więcej, budki lęgowe mogą stać się także domem dla ptaków zimujących, jeśli powiesi się je, zanim zaczną się chłodniejsze jesienne dni.

Wskazówki dotyczące wieszania budek lęgowych dla ptaków

Już wiesz, jak i gdzie wieszać lęgowiska. Co natomiast zrobić, aby ptaki faktycznie w nim zamieszkały? To bardzo proste – po prostu zawieś budkę. Tyle wystarczy, żeby ptaki się w niej osiedliły. Zazwyczaj dosyć szybko zauważysz nowych lokatorów, którzy będą intensywnie pracować nad zbudowaniem swojego gniazda na czas. Kolejne ważne pytanie to jaką budkę wybrać? Możesz sięgnąć po budkę lęgową przeznaczoną dla mniejszych ptaków, dostępną na stronie Out Of The Box. Jej ręczne wykonanie z plecionej wikliny sprawia, że ptaki mogą utworzyć w niej nie tylko gniazdo, ale także kryjówkę, uzupełniając przerwy między słomkami mchem, trawą i gałązkami.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione