Dobre materiały ubrań – podpowiadamy, po jakie tkaniny warto sięgać

Biała i czarna bluza bawełniana

2025-04-05

Wstecz

Dobry materiał, czyli jaki? Na to pytanie da się udzielić kilku odpowiedzi. Warto poznać je wszystkie, by później z łatwością wybrać odzież dopasowaną do pory roku i okoliczności, w których będzie używana. Pora zatem dowiedzieć się, po jakie tkaniny najlepiej sięgać.

Jakie są dobre materiały ubrań?

Wybór odpowiedniej tkaniny ma ogromne znaczenie dla komfortu noszenia ubrań, ich trwałości oraz wpływu na środowisko. Dobre materiały na ubrania to takie, które są przyjemne w dotyku, przewiewne, wytrzymałe i odpowiednie dla różnych typów skóry.

Szczególną uwagę na rodzaje materiałów używanych do szycia ubrań powinny zwrócić osoby, które mają alergie. Źle dobrana tkanina będzie powodować podrażnienia skóry. Właściwości surowców wykorzystywanych do produkcji odzieży oraz sposób ich wytwarzania jest istotny również w przypadku dzieci. Skóra maluchów cechuje się wysoką wrażliwością, a więc skłonnością do podrażnień.

Dobre materiały ubrań – skład ma znaczenie

To, z czego wykonane są ubrania, wpływa nie tylko na wygodę noszenia ich, ale też na trwałość i sposób pielęgnacji. Dobry skład ubrań oznacza zazwyczaj przewagę naturalnych materiałów lub wysokiej jakości mieszanek, które łączą miękkie, oddychające włókna z dodatkiem elastanu czy wiskozy dla większego komfortu. 

Skład materiału ubrań wpływa również na to, jak odzież wygląda po praniu. Wysokiej jakości tkaniny mają mniej zagnieceń, a co za tym idzie, znacznie łatwiej je wyprasować. Co więcej, po wyschnięciu niektórych elementów odzieży w ogóle nie trzeba wygładzać przy użyciu gorącej pary.

Do tego dobrej klasy materiał zachowuje pierwotny wygląd długo po zakupie. Dzięki temu odzież można kupować rzadziej. Z nabycia ubrań użytych z wysokiej jakości tkanin korzyść odnosi nie tylko portfel właściciela takich rzeczy, ale również środowisko naturalne. Innymi słowy, im mniej wyrzucanych ubrań, tym mniej nienadających się do recyklingu odpadów trafia na wysypiska śmieci.

Powody, dla których bawełna uznawana jest za dobry materiał

Bawełna to jeden z najczęściej wybieranych, bo najlepszych, materiałów na ubrania. Ta tkanina jest miękka, przyjemna w dotyku, przewiewna i dobrze odprowadza wilgoć, co sprawia, że idealnie nadaje się na sukienki, koszulki czy bieliznę. Wysokiej jakości bawełna jest nie tylko wygodna, ale też długo zachowuje swoje właściwości, nawet po wielu praniach.

Cecha, jaką jest skuteczne odprowadzanie potu, sprawia, że komfortowo chodzi się w skarpetkach bawełnianych. Zastosowanie tkanin o różnych grubościach daje okazję do zaopatrzenia się w bieliznę na każdą porę roku. Przy tym zawsze jest dopasowana do aktualnej pozycji stopy. Przed zakupem wystarczy tylko przemyśleć, jaki wariant będzie dla nas bardziej komfortowy – ze ściągaczami czy bez.

Uniwersalność bawełny uwidacznia się także w przypadku okryć wierzchnich. Biała bluza z bawełny ogrzeje ciało, gdy temperatura powietrza będzie niska. Jeśli wzrośnie, jasny kolor ubrania odbije większość promieni słonecznych. Dzięki temu w cieplejszy dzień chodzenie w takiej w bluzie nie doprowadzi do pocenia się wskutek przegrzania organizmu.

Pochodną bawełny jest sztruks, kolejny materiał używany do produkcji m.in. spodni. Z tej tkaniny powstają też pomniejsze elementy garderoby. Niejedna czapka z daszkiem bywa wykonana właśnie z tego wygodnego i praktycznego surowca.

Dobre naturalne materiały, czyli co?

Oprócz bawełny, do naturalnych materiałów ubrań zalicza się również len, wełnę, jedwab oraz bambus. Wszystkie wyróżnia wysoki komfort noszenia oraz szeroko rozumiana praktyczność.

Len to materiał o dużej wytrzymałości. Do tego doskonale sprawdza się w upalne dni, ponieważ jest lekki, przewiewny i dobrze chłonie wilgoć. Dawniej to właśnie z tej rośliny wykonywano większość odzieży. Dziś lniane ubrania, nie bez powodu, wracają do łask.

Dla odmiany wełna świetnie trzyma ciepło. Jednocześnie jest materiałem oddychającym. Właśnie dlatego doskonale nadaje się na chłodniejsze miesiące, gdy potrzeba ubrań izolujących od mroźnych wiatrów, deszczu i mrozu a przy tym niepowodujących uczucia przegrzania.

Przy kompletowaniu garderoby warto zwrócić uwagę na rzeczy wykonane z rzadziej wykorzystywanych materiałów. Jeden z nich, jedwab, jest luksusową tkaniną, bardzo miękką i delikatną oraz odporną na gniecenie. Z kolei bambusowe włókna są wyjątkowo delikatne, przyjemne w dotyku i naturalnie antybakteryjne, co czyni je doskonałym wyborem dla osób szukających bielizny i odzieży sportowej.

bezbledna stylowka baner out of the box

Materiały syntetyczne – kiedy są dobre?

Sztuczne materiały, takie jak poliester, akryl, poliamid czy nylon, często uchodzą za jakościowo gorsze niż tkaniny naturalnego pochodzenia. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne technologie pozwalają na produkcję bardzo dobrej jakości syntetycznych włókien.

Poliester i poliamid cechują się dużą wytrzymałością, odpornością na wilgoć i łatwością w konserwacji. Oba typy włókien nie gniotą się, szybko schną i są lekkie. Z tego powodu często wykorzystywane są w odzieży sportowej i outdoorowej.

Syntetyczne materiały bywają też mieszane z naturalnymi. Dla przykładu mieszanki bawełny z dodatkiem elastanu lub wiskozy poprawiają komfort noszenia, poprzez zwiększenie elastyczności materiału i dobre dopasowanie odzieży do ciała.

Jakie materiały są dobre na różne typy ubrań?

Teraz już wiadomo, na które tkaniny warto zwracać uwagę przy wyborze ubrań. Co zatem pozostaje zrobić? Trzeba zdecydować, czym powinien cechować się dany element odzieży, np. elastycznością, przewiewnością czy zdolnością do zatrzymywania ciepła przy skórze. W każdym przypadku, ze zdobytą wiedzą, zakupy ubrań z pewnością będą udane.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione