Poznaj zasady gry w bule i zostań jej mistrzem!

petanque

2023-11-29

Wstecz

Spędzanie wolnego czasu na powietrzu to doskonała okazja do wspólnego uprawiania gier i zabaw. Czymś, co łączy jedno z drugim jest pétanque, francuska gra o ponad stuletniej tradycji. Znana potocznie jako gra w bule coraz większą popularność zdobywa w innych krajach, w tym także w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ to prosta rozrywka dla osób w każdym wieku. Jak grać w bule i dlaczego w ogóle warto spróbować? Pora poznać odpowiedź!

Co jest niezbędne do gry w bule?

O tym, jak proste są zasady gry w bule, świadczy fakt, że do zabawy wystarczą tylko te kule i większy fragment wolnej przestrzeni. Same bule, czyli francuskie boule (kule) to przedmioty wykonane z drewna lub metalu. Do udanej zabawy wystarczą egzemplarze wykonane z pierwszego z materiałów. Kupić je można w sklepie internetowym InPost – Out Of The Box. Wykonane z drewna zestawy wybierają przeważnie profesjonalni zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych. Co ważne, nie ma reguły decydującej o tym, jaki rozmiar i ciężar mają mieć kule do gry w pétanque. Ze względu na towarzyski charakter gry dobiera się je tak, by były wygodne dla wszystkich graczy.

Osoby, dla których gra w bule to już nie tylko zabawa, ale niemal zawodowo uprawiany sport, dobierają kule, kierując się nieco innymi motywami. Dla takich zawodników liczy się nie tylko średnica i ciężar, ale także twardość i faktura kul. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy w pétanque grają więcej niż dwie osoby przeciwko sobie. W takim przypadku mogą rozdzielić między siebie zadania. Jeden uczestnik gry może korzystać z mniejszych i cięższych buli do rzucania do celu, a drugi lub trzeci większych i lżejszych służących do wybijania kul przeciwnika. Wybór zależy od rywalizujących lub organizatorów profesjonalnych zawodów gry w pétanque.

Gra w bule – czy powierzchnia ma znaczenie?

Zasady gry w bule nie precyzują, na jakiej powierzchni należy prowadzić rozgrywkę. Teren powinien być po prostu na tyle duży, by móc swobodnie rzucać. Najlepiej, by był też odpowiednio duży, co nieco utrudni graczom celne rzucanie, tym samym czyniąc grę w pétanque bardziej emocjonującą. Najlepiej mieć do dyspozycji ze 20-30 m² wolnego obszaru. Przed rozpoczęciem zabawy należy też zadbać o to, by na ziemi nie leżały żadne zbędne przedmioty. Niezbędne jest więc uprzątnięcie terenu i zabranie z niego np. kamieni.

Choć sztywnych zasad, co do wyboru boiska nie ma, istnieją zalecenia co do tego, gdzie nie powinno się uprawiać pétanque. Ze względu na to, że powierzchnia powinna być możliwie gładka, nienajlepszym pomysłem jest gra w bule na trawie. W takim miejscu kule nie będą się toczyć tak dobrze, jak po płaskim terenie, a co za tym idzie o tym, kto zostanie zwycięzcą, nie zdecydują umiejętności, ale przypadek. Nie oznacza to jednak, że do amatorskiej zabawy trawiasta przestrzeń zawsze jest zła. Gra w parkach lub we własnym ogrodzie jest możliwa, jeśli roślinność jest bardzo krótko przycięta.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Podstawowe zasady gry w bule

Jedną z najlepszych wiadomości dla osób, które jeszcze nie wiedzą, jak grać w bule, jest informacja, że nie potrzeba do tego niczego więcej niż celnego oka i pewnej ręki. Zabawa rozpoczyna się od wyznaczenia miejsca, w którym umieszcza się świnkę, czyli małą drewnianą kulę. To właśnie do niej należy dorzucać większe bule. Oprócz tego należy wytyczyć mały okrąg, z którego swoje kule będą rzucać gracze. Po tym, jak pierwszy gracz rzuci swoją, drugi stara się, by jego kula znalazła się bliżej. Kolejny ruch wykonuje zawodnik, którego bula jest dalej od świnki. Jego tura trwa do momentu, aż nie wceluje bliżej od drugiej osoby.

W trakcie rozgrywki dozwolone jest również wybijanie kul przeciwnika. Sama gra trwa stosunkowo krótko, ponieważ w wariancie jeden na jeden każdy zawodnik ma do dyspozycji tylko trzy bule. Po tym, jak obaj rywale wykorzystają je wszystkie, liczy się punkty. Co ważne, otrzymuje je tylko zwycięzca, co oznacza, że niemożliwe są wyniki takie jak np. 2:1, 3:2 itp. Najniższa możliwa wygrana to 1:0, a kolejne to 2:0 i 3:0. Takie rezultaty oznaczają, że osoba, która wygrała, miała odpowiednio jedną, dwie lub trzy bule bliżej świnki niż drugi gracz. Dopuszczalne są również remisy. W tym przypadku ponownie ze względu na liczenie wyłącznie punktów zwycięzcy, jedyny możliwy wynik to 0:0.

Gra w bule – jak podrasować rywalizację?

Wiedza o tym, na czym polega gra w bule, pozwala na urozmaicenie rozgrywki poprzez zaproszenie do niej większej liczby osób. Rywalizacja drużyn możliwa jest w cztery, a nawet sześć osób. W pierwszym przypadku każdy z graczy dwuosobowego zespołu oddaje po 3 rzuty kulami. Jeśli zamiast dubletu uczestnicy bawią się w tryplecie, każda z trzech osób w drużynie ma do dyspozycji dwie kule.

Gra w bule dla dzieci i dorosłych jest świetną okazją do spędzenia czasu na przyjemnościach niekoniecznie związanych z samą dyscypliną sportu. Dla przykładu może być ona miłym dodatkiem do grilla w ogrodzie lub na działce. W oczekiwaniu na piekący się na ruszcie posiłek warto wdać się właśnie w tę prostą zabawę dla osób w każdym wieku. W sezonie zimowym, sprawdzi się jako aktywność, którą można wykonywać w domu i przy tym świetnie się bawić.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione