Gdy nadaje się przesyłkę, jednym z najważniejszych czynników jest jej odpowiednie zapakowanie. To właśnie od niego zależy, czy przedmioty dotrą w dobrym stanie do odbiorcy i nie ulegną zniszczeniu w transporcie. Dowiedz się, w co zapakować paczkę do wysyłki i jak ochronić umieszczone w niej towary!
Co jest ważne przy dobrym zapakowaniu paczki?
Pierwszą ważną kwestią podczas pakowania przesyłki jest odpowiedni karton lub foliopak. Wybór pomiędzy jednym a drugim zależy od specyfiki towaru, jaki chce się nadać. Ubrania czy inne tekstylia można włożyć do foliopaku kurierskiego, znanego również jako worek kurierski, ponieważ nie ulegną stłuczeniu ani złamaniu. Przedmioty takie jak naczynia lub kosmetyki lepiej umieścić w pudełku, które zapobiegnie uszkodzeniom podczas transportu.
Gdy wiadomo już, w co można zapakować paczkę, czas zastanowić się nad jej wypełnieniem. Zniwelowanie pustych przestrzeni zapobiega przemieszczaniu się przedmiotów i obijaniu jednego o drugi. Gdy ma się do czynienia z miękkimi przedmiotami (np. pluszakami, ubraniami), wystarczy dodać do kartonu nieco papieru. Jeśli zewnętrzne opakowanie jest wytrzymałe, wypełnienie nie jest potrzebne. Gdy w grę wchodzą np. kosmetyki w szklanych opakowaniach czy inne delikatne przedmioty, to każdy z nich powinno się owinąć z osobna, a na dodatek usunąć puste przestrzenie.
Ważne jest również to, jak przesyłka wygląda na zewnątrz. Trzeba ją dobrze zakleić, aby nie otworzyła się w trakcie jazdy i towary nie wydostały się na zewnątrz. Na przesyłce zwykle znajduje się etykieta wysyłkowa. Dzięki InPost da się wysłać paczkę bez drukowania etykiety, ale czasami dokument ten bywa niezbędny. Musi być wydrukowany w dobrej jakości i znajdować się na górnej części kartonu. Nie może być zgięty, naderwany ani zasłonięty. Warto go zabezpieczyć przylgą lub przezroczystą taśmą, by ochronić go przed wilgocią.
W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć przesyłkę?
W co zapakować paczkę do automatu Paczkomat®? Najpierw należy sprawdzić wymiary przesyłek, jakie mieszczą się w poszczególnych skrytkach. Następnie trzeba dopasować je do wysyłanego przedmiotu. Karton, koperta czy folia powinny być nieco większe od zawartości, ale nie nazbyt duże, aby nie zajmować niepotrzebnie większej skrytki. Przedmiot ze względów bezpieczeństwa nie może odkształcać się na opakowaniu czy wystawać z niego.
Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box
Im cięższe rzeczy się wysyła, tym wyższa powinna być gramatura tektury, z której jest pudełko. Przy wykorzystywaniu kartonów z drugiej ręki należy pamiętać o tym, że nie mogą być one rozerwane, pęknięte ani zgniecione. Warto delikatnie rozpakowywać zamawiane do domu przesyłki i pozostawiać sobie pudełka do wykorzystania w przyszłości.
Paczka w transporcie często zmienia swoje położenie, gdy trafia do magazynów czy kolejnych samochodów dostawczych. Aby ochronić zawartość przed wstrząsami i innymi uszkodzeniami, należy użyć wypełniaczy. Najlepiej sięgać po te naturalnego pochodzenia jak skropak lub papier. Do szkła lepiej sprawdzi się folia bąbelkowa lub papier bąbelkowy. Towary powinny być tak zabezpieczone, aby nie mogły zmienić swojego położenia w kartonie mimo odwracania go do góry nogami.
Firmy wysyłające butelki lub inne przedmioty, które mogą się łatwo uszkodzić, powinny stosować specjalne opakowania z przegródkami. Ścianki wewnątrz pudełka to ochrona przed przemieszczaniem się i obijaniem o siebie poszczególnych elementów zamówienia. Do zabezpieczania butelek wykorzystuje się ekorękawy z grubego papieru.
W co najlepiej zapakować paczkę – zestaw przylg i foliopaków dobrym rozwiązaniem
W co zapakować paczkę do wysłania, gdy sprzedaje się ubrania lub inne przedmioty z własnej szafy? Przed wystawieniem rzeczy na serwisy aukcyjne, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie sobie zestawu foliopaków i przylg kurierskich. W sklepie InPost Out Of The Box znajdują się foliopaki wykonane w głównej mierze z materiału z recyklingu. Mają pasek z klejem, który pozwala na łatwe i trwałe zabezpieczenie towaru. Nadają się do wysyłki lekkich rzeczy np. koszulek, sukienek czy spodni, ale też cięższych, ponieważ takie foliopaki są naprawdę wytrzymałe.
Przylgi kurierskie to przezroczyste folie, do których wkłada się etykietę z danymi adresata. Służą do zabezpieczania dokumentów przewozu przed uszkodzeniami. Papier bywa bowiem narażony na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Przylga działa niczym bezbarwna koperta, która osłania informacje wysyłkowe i zapobiega kłopotom z odczytaniem adresu doręczenia.
Jak zapakować paczkę w folię, aby była bezpieczna? Wszystko zależy od specyfiki nadawanego przedmiotu. Ubrania można wsadzać do plastikowej koperty nawet bez dodatkowej ochrony, ale zazwyczaj sprzedawcy chowają odzież w dodatkowe, cienkie woreczki czy dodają trochę zwiniętego papieru. W razie rozerwania wierzchniej warstwy opakowania zawsze pozostaje jeszcze jedno zabezpieczenie towaru.
A w co zapakować paczkę do zwrotu? Najlepiej po każdym odbiorze przesyłki jak najdelikatniej otworzyć pudełko czy foliopak, w którym się znajduje. Sprzedawca dobrze wie, w czym bezpiecznie wysyłać swoje produkty, więc odesłanie ich w oryginalnym opakowaniu stanowi bezpieczną opcję. Jeśli karton uległ zniszczeniu lub nie nadaje się do nadania z innego powodu, to powinno się wybrać najbardziej zbliżone do niego opakowanie.
Taśma pakowa – doskonały wybór do profesjonalnego obklejenia paczek
Kartony powinno się zaklejać, aby towar nie wypadł przez otwierane klapy. Najlepiej sprawdza się do tego taśma, ponieważ nie wszystkie pudełka mają pokryty klejem pasek do trwałego zamykania. Profesjonalne pakowanie w zgodzie z naturą skłania do wybierania taśm papierowych, które są równie mocne co ich plastikowe odpowiedniki.
W sklepie Out Of The Box znajduje się taśma z klejem hot-melt. Ma naturalny, brązowy kolor i czarne elementy dekoracyjne na powierzchni. Służy nie tylko do zabezpieczania towarów, ale wpływa również na odbiór całości poprzez poprawę wyglądu przesyłki. Taśma papierowa z nadrukiem potrafi znacząco urozmaicić wygląd paczki!
Nie masz już chyba wątpliwości, jak zapakować paczkę nadawaną przez Paczkomat czy kurierem, aby nie uległa uszkodzeniu. Kurierzy InPost dbają o przesyłki, ale nawet przy ostrożnym transporcie nieprawidłowo chronione produkty mogą nie dotrwać w dobrym stanie do momentu dostawy. Niezależnie od tego, za pośrednictwem jakiej firmy nadajesz przedmioty, ich odpowiednie przygotowanie to klucz do udanego doręczenia.