Jakie święta obchodzimy w grudniu? Pierwsze na myśl przychodzą Wigilia Bożego Narodzenia i sylwester. W miesiącu tym pojawia się jednak zdecydowanie więcej ciekawych okazji do świętowania – niektóre z nich zaskakują swoją pomysłowością!
Grudniowe święta – tradycje i okazje, które zna każdy z nas
Grudzień to miesiąc spotkań z rodziną i bliskimi. Chętni celebrują Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia), a potem nadejście nowego roku (31 grudnia) – wszystkie wspomniane okazje stanowią dużą zachętę do tego, aby świętować je wraz z ukochanymi. Chociaż to właśnie te wydarzenia zdobyły ogromną popularność na całym świecie, to nie można zapominać o istnieniu innych.
Samo Boże Narodzenie trwa aż dwa dni (25 i 26 grudnia). Rozszerzenie obchodów świąt ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej. Dodatkowe wolne pozwala na kontynuację radosnych momentów z rodziną i bliskimi oraz na uczestnictwo w różnych uroczystościach. To dla wielu osób doskonała okazja, aby wrócić do swojego prawdziwego domu (nawet w przypadku, w którym jest on oddalony o wiele kilometrów od obecnego miejsca zamieszkania).
Dzieci kochają mikołajki (6 grudnia). To dla nich naprawdę wyjątkowy dzień. 5 grudnia kładą się wieczorem do łóżka, a następnego poranka znajdują prezenty pod poduszką czy w butach. Mogą to być np. ciepłe i kolorowe skarpety z naszego sklepu Out Of The Box lub inny gadżet. Wręcza im je sam św. Mikołaj (również Gwiazdor, Aniołek lub Dzieciątko). Podarunki są nagrodą za nienaganne zachowanie przez cały rok!
Osoby z rejonów górniczych doskonale znają Barbórkę (4 grudnia). To święto obchodzone ku czci św. Barbary. Była ona chrześcijańską męczennicą, a z biegiem czasu stała się patronką trudnej pracy i dobrej śmierci. Sprawuje opiekę m.in. nad górnikami, hutnikami, artylerzystami i inżynierami wojskowymi. Okazję tę celebruje się na początku uczestnictwem w mszy kościelnej, a potem spędza na zabawie w ramach zorganizowanych koncertów, balów i występów artystycznych.
Święta w grudniu – wolne od pracy
Odrobinę wypoczynku zapewniają pierwszy i drugi dzień świąt (25 i 26 grudnia). Warto pamiętać, że Wigilia Bożego Narodzenia nie przynosi pracownikom dnia wolnego – chyba że wypada akurat w niedzielę. Większość osób decyduje się na przedłużenie grudniowych wakacji poprzez wzięcie urlopu w ostatnim tygodniu kalendarzowym. Zalecamy wykorzystanie tego sposobu wszystkim tym, którzy chcą zorganizować zimowy wyjazd na koniec roku.
Święta kościelne w grudniu
Nie wyróżnia się żadnych świąt maryjnych w grudniu. Obowiązują natomiast dwie uroczystości:
- Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia);
- Narodzenia Pana Jezusa Chrystusa (25 grudnia);
oraz 3 święta:
- św. Szczepana, pierwszego męczennika (26 grudnia);
- św. Jana, Apostoła i Ewangelisty (27 grudnia);
- św. Młodzianków (28 grudnia).
Przypominamy, że grudzień w kalendarzu liturgicznym katolickim stanowi adwent. To czas refleksji i zadumy nad własnym życiem, a przede wszystkim okres oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa i skupienia się na duchowym przygotowaniu. Wierni praktykują wówczas modlitwę, post, jałmużnę oraz skupiają się na wartościach chrześcijańskich.
Warto zaznaczyć, że święta religijne w grudniu i marcu (Wielkanoc) katolicy uznają za niezwykle ważne.

Nietypowe święta w Polsce – jakie dni wyróżniono w grudniu?
Nietypowe i poniekąd dziwne święta w grudniu to:
- Dzień Placków (2 grudnia);
- Światowy Dzień Majsterkowicza (3 grudnia);
- Dzień Ninja (5 grudnia);
- Dzień Dziewic (9 grudnia).
Szczególnie ciekawie przedstawia się Światowy Dzień Majsterkowicza. Termin ten stanowi idealną sposobność do pochwalenia się swoimi umiejętnościami manualnymi podczas przeprowadzania pomniejszych prac porządkowych i remontowych w domu!
Trzeba jednak powiedzieć wprost, że nie są to za bardzo ważne święta w grudniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby celebrować je i potraktować jako źródło dodatkowej rozrywki w konwencji humorystycznej.
Jakie ciekawe święta w grudniu obchodzi się w innych krajach tego świata?
Trudno byłoby zliczyć wszystkie nietypowe święta w grudniu, bo występuje ich naprawdę sporo. Zebraliśmy jednak listę tych ciekawszych, a na wspomnienie z pewnością zasługują:
- Światowy Dzień Walki z AIDS (1 grudnia);
- Światowy Dzień Walki z Uciskiem (2 grudnia);
- Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji (9 grudnia);
- Dzień bez Przekleństw (17 grudnia);
- początek astronomicznej zimy, czyli najkrótszy dzień w roku (21 grudnia);
- Międzynarodowy Dzień Pocałunku (28 grudnia).
Dowiedzenie się zawczasu, jakie są święta w grudniu, pozwala mieć świadomość o istnieniu ich wszystkich. Zwrócenie uwagi na te bardziej niszowe to dobra okazja do urządzenia dodatkowych spotkań ze znajomymi!