Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze. Jak zapobiec nudzie?

Out Of The Box

2023-04-28

Wstecz

Spędzanie czasu na dworze często kojarzy się z beztroską i dziecięcymi latami. Jest to najlepszy czas, aby jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw przebywania na świeżym powietrzu i budować u pociech zdrowe nawyki na przyszłość. Po jakie zabawy i gry dla dzieci na dworze sięgnąć, aby za szybko się nie znudziły? Aktywności muszą być proste, a przy okazji wciągające i interesujące. Dowiedz się, jakie są popularne zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu.

Zabawy dla dzieci na dworze – w co warto się bawić?

Dzieci posiadają nieskończone pokłady energii, które warto spożytkować na świeżym powietrzu. Ruch pozytywnie wpływa na rozwój pociech, pozwala je wyciszyć i dotlenić, co znacząco wpływa na ich poprawne codzienne funkcjonowanie. Co więcej, zabawki nie są potrzebne – patyki i turlanie się po trawie mogą dać tyle samo radości.

Jakie są fajne zabawy dla dzieci na dworze? Gry na świeżym powietrzu jak berek i chowany mogą po chwili się znudzić, dlatego warto mieć w głowie inne atrakcje, które zajmą pociechom czas w słoneczne dni. Dużo ruchu potrzebują szczególnie maluchy, które będą się świetnie bawić przy użyciu własnej wyobraźni. Z tego względu można nauczyć je grać w klasy lub gumę oraz skakania na skakance.

Pośród kreatywnych zabaw dla dzieci na dworze można wymienić rysowanie kredą dla przedszkolaków, a maluchy można zostawić z dużą kolorowanką i np. farbami plakatowymi. Rozłożone na trawie akcesoria nie będą stwarzać takich problemów, jak np. w domu, gdy coś się rozleje lub dziecko zacznie malować poza kartką.

Pomysłem na zabawę ruchową na świeżym powietrzu może być wspólny spacer po lesie, wymyślanie kolejnych zadań do wykonania i zbieranie tego, co można znaleźć pośród drzew. Znalezione patyki czy kamienie mogą obudzić dziecięcą wyobraźnię, a także stać się zabawkami na podwórku.

Aktywności na dworze to świetne rozwiązanie na imprezy urodzinowe dla małych dzieci. Przy takich wydarzeniach można skorzystać z pomocy animatorów, którzy posiadają na wyposażeniu odpowiednie akcesoria, jak np. chusta animacyjna, kolorowe kulki lub maszyna do baniek mydlanych.

Poza animacyjnymi rozrywkami dzieci mogą chcieć brać udział w aktywnościach rywalizacyjnych, jak np. gra w zbijaka lub rzucanie woreczkami do celu. Dobrą zabawą mogą się także okazać podchody oraz tory przeszkód.

Pośród codziennych aktywności pomysłem na zabawę dla dzieci młodszych i starszych może okazać się piaskownica. Dla malucha kontakt z piaskiem będzie dobrym momentem na stymulację sensoryczną, a przedszkolaki zyskają szansę uwolnić swoją kreatywność, budując niezwykłe budowle.

W upalne dni dzieci chętnie będą spędzać czas na dworze w towarzystwie wody, która pozwoli się im ochłodzić. Poza skokami do basenu, próbami nurkowania czy pływaniem, mały brodzik to fantastyczne zajęcie dla niemowlaka, które siedząc w wodzie, może się chlapać, przelewać wodę między zabawkami lub zanurzać je pod taflą, odkrywając działanie cieczy.

Duży basen wypełniony wodą to także szansa na zabawę zabawkami na wodę, które bez ograniczeń można napełniać i wykorzystywać podczas zabawy dzieci na dworze w urodziny.

Jak spędzać czas z dziećmi na dworze zimą?

Zima może często powodować zastój w dziecięcej aktywności – ze względu na pogodę mniej chętnie wychodzi się na dwór, a w domu niekoniecznie jest jak spożytkować zasoby swojej energii. Plucha za oknem nie musi oznaczać kilkumiesięcznego przestoju w zabawie na świeżym powietrzu. Co można robić na dworze zimą? Niezawodnym rozwiązaniem mogą być wyjścia na łyżwy. Duża aktywność ruchowa jest połączona z treningiem całego ciała, ćwiczeniem mobilności i równowagi.

Zima to także świetny czas na uskutecznianie długich leśnych spacerów. Odpowiednie ubranie połączone z dynamicznym ruchem sprawi, że dziecko będzie miało okazje do zużycia swojej energii, a przy okazji nie zmarznie rozgrzane marszem. Mniejsze dzieci w sytuacji, gdy będą zmęczone, mogą mieć szanse wejść np. do wózka lub nosidła. Zupełnie małe dzieci i niemowlęta mogą korzystać z dobrodziejstw zimy w nieco odmienny sposób i biernie się hartować.

Jeśli tylko dopisuje pogoda, a dni, chociaż są mroźne to słoneczne, i wokół jest dużo śniegu, warto lepić z dziećmi bałwany, igloo lub uskuteczniać bitwy na śnieżki. Codzienne 20-minutowe wystawianie się na słońce korzystnie wpływa na produkcję witaminy D w organizmie, co ma związek z ogólnym samopoczuciem, stanem kości i dobrym nastrojem.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Zalety zabaw i gier dla dzieci na dworze

Zabawa dzieci na dworze nie musi oznaczać wyłącznie zabawy w berka, biegania i spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Jest to świetna okazja, aby pociechy miały okazje poznać obowiązki, jakie wiążą się z posiadaniem ogródka. Zabawy dla dzieci w ogrodzie i na podwórku w postaci pomocy powinny być dobrowolne, jednak jeśli najmłodsi wykazują nimi zainteresowanie, warto angażować je np. w plewienie grządek, podlewanie kwiatów czy koszenie trawy.

Aktywności powinny być dopasowane do wieku, aby dzieci się nie zniechęciły. Dzięki temu mają okazję spędzić czas wspólnie z rodzicami w miły sposób i ucząc się nowych umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podlewanie połączyć z niewinnym oblewaniem się szlauchem, a do sadzenia grządek posłużyły akcesoria dobrze znane dzieciom z piaskownicy.

Zabawa na dworze to także ogromna różnorodność faktur oraz otaczających materiałów i bodźców. Szczególnie tyczy się to małych dzieci, np. dopiero zaczynających chodzić. Spędzając czas na dworze, mogą dotykać trawy, drzew, piasku i poznawać świat zmysłami w niezwykle intensywny sposób. Ma to znacząco korzystny wpływ na ich rozwój, a także pozwala się oswoić z otaczającym światem w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach

Spędzanie czasu na dworze ma także ważny aspekt zdrowotny – dotleniony organizm łatwiej oczyszcza się z toksyn, a ruch wpływa na spalanie kalorii. W ten sposób kształtuje się także nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu, co będzie mieć diametralne znaczenie w późniejszym życiu dzieci.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma również korzystny wpływ na odporność pociechy, a dotleniony mózg lepiej pracuje, przez co dziecko łatwiej się uczy. Dodatkowo duża aktywność pozwala na zużywanie energii i lepszy sen, co w efekcie skutkuje zwiększonymi zasobami siły. Ponadto ruch i dotlenienie organizmu wpływają na wytwarzanie w ciele endorfin, które odpowiadają za dobry humor człowieka.

Gra w bule – czy to ciekawy pomysł do zabawy z kolegami na dworze?

Jakie zabawy dla dzieci na dworze będą je angażować na dłużej? Ciekawym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu mogą być także popularne bule. Francuska gra towarzyska polega na rzucaniu kulami w taki sposób, aby znalazły się jak najbliżej najmniejszej, wyznaczonej wcześniej kuli. Drewniane bule dostępne w sklepie Out Of The Box, to doskonały pomysł na spędzanie wspólnego czasu z dziećmi w parku, ćwiczenie zręczności oraz strategicznego myślenia.

Zasady są dosyć proste, dlatego starsze dzieci bez problemu poradzą sobie w samodzielnej zabawie. Dodatkowo gra umożliwia granie w pojedynkę, a także w zespołach, dzięki czemu obecność rówieśników w aktywnym spędzaniu czasu to urozmaicenie, a nie konieczność.

Gra może wydawać się banalna, jednak w rzeczywistości wymaga bardzo dużej precyzji od graczy oraz wykazania się strategicznym myśleniem. Rozgrywka kończy się, gdy wszyscy zawodnicy wyrzucą swoje bule, wtedy następuje ocena tego, które piłki są najbliżej „świnki”. Tzw. świnka to mała, drewniana kulka, w kierunku której rzuca się bule.

Aby osiągnąć cel, jakim jest umieszczenie własnej kuli jak najbliżej świnki, bliżej niż kula przeciwnika można zastosować kilka metod:

  • rzucać bulami w taki sposób, aby znalazły się jak najbliżej mniejszej kuli;
  • rzucać w taki sposób, aby odsunąć piłki przeciwnika od „świnki”;
  • celować w małą kulę w taki sposób, aby odsunąć ją od buli drużyny przeciwnej.

Prosta gra, która opiera się na kilku kulach, pozwala na łatwe modyfikowanie zasad. Jedna z odmian gry ma ten sam cel, ale można go osiągać, wyłącznie poprzez wybijanie buli przeciwnika, odsuwając je od „świnki”. To jedna z ciekawszych form gry i zabawy dla dzieci na dworze, w którą mogą zaangażować się wszyscy członkowie rodziny.

O czym należy pamiętać podczas zabawy na dworze?

Czas spędzany na zabawach dzieci na podwórku może być niezapomnianym wspomnieniem i impulsem zdrowych nawyków dla dzieci, ale żeby tak się stało, niezbędne jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. W przypadku zabaw na wolnym powietrzu niezależnie od wieku pociech trzeba zadbać o higienę – nawyk dokładnego mycia dłoni po powrocie do domu może je uchronić przed różnymi chorobami. Tak samo ważne, aby dzieci pamiętały o wyczyszczeniu rąk w przerwie na jedzenie, aby przekąski nie zawierały dodatku w postaci bakterii znajdujących się w ziemi.

Jeśli dzieci bawią się na ogrodzonym podwórku przed domem, część niebezpieczeństw może być ograniczona do tego, co znajduje się w ich pobliżu. Starsze dzieci, szczególnie jeśli czas spędzają poza domem, np. na boiskach, muszą pamiętać o swoim bezpieczeństwie w drodze do i w miejscu zabawy. Niezbędne jest nauczyć dzieci asertywności, aby w sytuacji, gdy ktoś do czegoś je namawia, potrafiły odmówić bez poczucia winy i wiedziały, jak się zachować.

Gdy podczas zabawy dziecko skaleczy się, zadrapie lub otrze, nie warto wpadać w panikę, a oswoić dziecko z takimi zdarzeniami i pokazać, co należy zrobić. Dzięki temu zyska umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, co także wpłynie na jego bezpieczeństwo. Nie będzie się bać podejmować nowych wyzwań, a wręcz nauczy się sobie z nimi radzić.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione