Jak być eko na co dzień? Kilka porad i pomysłów

Zadowolona kobieta trzymająca znaczek recyklingu

2023-03-20

Wstecz

Na całym świecie coraz więcej mówi się o byciu eko i wpływie człowieka na środowisko. Ogromne znaczenie w dbaniu o planetę ma segregacja śmieci czy unikanie plastiku. W każdym domu da się łatwo wprowadzić proekologiczne zmiany. Bycie eko – co to znaczy, od czego najlepiej zacząć i dlaczego warto? Dowiedz się już dziś!

Jak być eko na co dzień – od czego najlepiej zacząć?

Każdy, kto zastanawia się, jak być eko na co dzień, myśli o tym, od czego najlepiej zacząć swoją przygodę z ekologicznym trybem życia. Warto wdrożyć najpierw najprostsze, ale zarazem bardzo ważne nawyki. Jednym z nich może być oszczędzanie wody. Da się to robić poprzez wybieranie prysznica zamiast wanny, zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów i golenia, korzystanie ze zmywarki częściej niż ze zlewu czy zbieranie deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie.

Poza tym warto zadbać o ograniczenie zakupów i wykorzystywanie resztek produktów żywnościowych. Starsze warzywa, które nie wyglądają pięknie, także mogą być pyszne. Zwracaj uwagę na terminy przydatności jedzenia, które kupujesz, i zawsze gotuj tak, aby nic nie musiało trafić do kosza. Aby przyczynić się do oszczędzania prądu, wystarczy zamontować energooszczędne żarówki i odłączać ładowarki z kontaktów, gdy żadne urządzenie aktualnie się nie ładuje.

Dla środowiska ogromne znaczenie ma zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Warto jak najczęściej rezygnować z samochodu na rzecz roweru czy komunikacji miejskiej. Pozwala to na bardzo duże ograniczenie zanieczyszczeń wędrujących do atmosfery.

Poza tym w celu jak najlepszej redukcji odpadów poleca się korzystanie z produktów wielokrotnego użytku. Jeśli zabierasz śniadanie do pracy czy szkoły, to zamiast pakować je w papierowy lub plastikowy woreczek, alternatywą będą woskowijki, czyli opakowania do żywności. To biodegradowalna metoda na przechowywanie kanapek i nie tylko, z której da się korzystać przez kilka miesięcy.

Na środowisko bardzo destrukcyjny wpływ ma szybko zmieniająca się moda i nadmierna produkcja odzieży, która później jest wyrzucana. Ogranicz kupowanie ubrań, naprawiaj zniszczone rzeczy, a jeśli masz nabyć coś nowego, to korzystaj z produktów z drugiej ręki lub wysokiej jakości, które dłużej Ci posłużą. Zwracaj uwagę na biodegradowalne opakowania i te pochodzące z recyklingu. Wybieraj naturalne kosmetyki, których produkcja nie szkodzi planecie.

Łatwa do wprowadzenia jest rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach. Znacznie lepiej zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem do wody kranowej i jedną wielorazową butelkę, którą można wszędzie ze sobą zabrać. Jeśli lubisz wodę gazowaną, to na rynku jest kilka sprzętów powalających na wytworzenie bąbelków w wodzie z kranu.

Stosowanie toreb i woreczków bawełnianych

Jak widzisz, sposoby na bycie eko wcale nie muszą być skomplikowane. Podczas zakupów w sklepach warto pakować owoce i warzywa w woreczki bawełniane. Można je kupić, podobnie jak woskowijki, w sklepie Out Of The Box. Do pakowania większej liczby produktów potrzebna będzie wytrzymała torba na zakupy, która pomieści zarówno ciężkie, lekkie, duże i małe produkty. Wygodna bawełniana torba to więc niezbędnik, aby uniknąć zakupu niepotrzebnych siatek dostępnych w sklepach.

Jak być eko na co dzień – używanie paryżanek

Być eko – moda czy konieczność? Takie pytanie zadaje w dzisiejszych czasach wiele osób i okazuje się, że ekologiczne zachowania naprawdę wpisują się we współczesne trendy. Jak być eko i modnym jednocześnie? Rozwiązaniem może okazać się paryżanka, czyli ekologiczna torba na zakupy, na wyjazd czy na plażę!

Modele te świetnie wyglądają przy letnich stylizacjach z naturalnych tkanin. Można w nich nosić warzywa i owoce zakupione na targu oraz ręcznik i klapki w drodze na piaszczystą plażę. Przede wszystkim jednak przyczyniają się do ograniczenia używania toreb plastikowych, które mają bardzo negatywny wpływ na środowisko.

Dlaczego warto być eko na co dzień?

Zastanawiasz się, dlaczego warto żyć ekologicznie? Od czynów współczesnych pokoleń w pewnym stopniu zależy to, w jakim stanie będzie planeta za kilka czy kilkadziesiąt lat. Kryzys klimatyczny postępuje również z powodu zachowań ludzi. Coraz częściej dochodzi do anomalii pogodowych i nie zwiastuje to nic dobrego. Warto troszczyć się np. o swoje codzienne nawyki, bo w skali światowej mają one wielkie znaczenie m.in. w spowalnianiu globalnego ocieplenia.

Bycie eko pozwala też na spore oszczędności finansowe. Nie wymusza kupowania cały czas jednorazowych toreb czy woreczków. W niektórych kawiarniach za napój we własnym kubku można otrzymać zniżkę. Gdy oszczędza się energię i wodę, rachunki są zauważalnie niższe. Znacznie taniej da się również stworzyć ekologiczne środki czystości z octu czy sody i nie trzeba wtedy kupować drogich preparatów w plastikowych opakowaniach.

Poza tym proekologiczne zachowania zwiększają kreatywność i pozwalają m.in. wyżyć się artystycznie poprzez reperowanie i przerabianie swoich starszych ubrań. Zmiana diety na bardziej ekologiczną ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Warto np. ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego i korzystać z warzyw z ekologicznych upraw.

Teraz już wiesz, jak być ekologicznym na co dzień. Wybierz kilka zmian i spróbuj wprowadzić je do swojego życia. Planeta z pewnością będzie Ci za to wdzięczna!

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione