Ekologia – co to jest i dlaczego jest ważna?

Out Of The Box ekologia

2023-06-05

Wstecz

Co to znaczy „ekologia”, „produkt ekologiczny” czy „bycie eko”? Zdefiniowanie tych słów i fraz nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jednak wszystkie te pojęcia mają wspólny mianownik – środowisko, a dokładniej dbałość o nie.

Ekologia – co to jest i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach sporo mówi się o ekologii i choć każdy mniej więcej wie, do czego odnosi się to pojęcie, to jednak nie wszyscy umieliby je zdefiniować. Warto więc przypomnieć, że jest to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. A czym zajmuje się ekologia?

Ta dyscyplina przede wszystkim bada zależności, które zachodzą pomiędzy organizmami, a także ich naturalnym środowiskiem. Oznacza to, że ekolodzy analizują oddziaływania między strukturą różnych ekosystemów. To właśnie dzięki analizom ekologów rośnie wiedza i świadomość na temat zachowań zwierząt, właściwości roślin, zmian klimatycznych oraz wielu innych kwestii związanych z otaczającym nas światem.

Co to znaczy być ekologicznym na co dzień?

Jeśli wiesz już, co oznacza „ekologia”, to możesz zastanawiać się, co to znaczy być eko, gdy nie jest się naukowcem. Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw warto zastanowić się, co to znaczy „ekologiczny”? Według definicji ten przymiotnik nawiązuje do czynności związanych z ochroną środowiska lub rzeczy wyprodukowanych ze składników naturalnych.

Zatem ekologia na co dzień jest w stanie przejawiać się w naprawdę wielu różnych działaniach. Aby być eko, można wdrożyć do swojego życia choćby kilka prostych zasad. Na ekologiczną postawę składa się np. segregowanie śmieci, zmniejszanie zużycia plastiku, korzystanie z wielorazowych opakowań, a także oszczędzanie energii oraz wody.

Aby zadbać o środowisko, można też ograniczyć marnowanie żywności i kupowanie ubrań. W stylu eko jest również rezygnacja ze środków transportu, które emitują ogromne ilości szkodliwych gazów. Zamiast tego lepiej korzystać z komunikacji publicznej lub pojazdów napędzanych energią elektryczną.

Ekologiczne produkty – czym są?

Co to znaczy, że produkt jest ekologiczny? Takim terminem można określić przede wszystkim plony rolnictwa, które powstały przy użyciu zrównoważonych metod produkcji. W procesie wytwarzania ekologicznych produktów spożywczych maksymalnie ogranicza się albo nawet całkowicie likwiduje negatywny wpływ na środowisko. Z tego względu nie należy stosować syntetycznych nawozów, pestycydów, a także środków barwiących, słodzących czy zapachowych.

W przypadku ekologicznej hodowli zwierząt ważne jest zapewnienie bydłu i nie tylko odpowiednich warunków bytowania. Do tego nie powinno się stosować sztucznych pasz, leków weterynaryjnych, stymulatorów wzrostu czy antybiotyków.

Warto jednak zaznaczyć, że produkty ekologiczne to nie tylko jedzenie. Do grupy takich wyrobów można zaliczyć wszystkie artykuły, które dbają o ochronę zdrowia społeczeństwa oraz środowiska.

Woskowijki, torby i woreczki bawełniane – popularne produkty ekologiczne

Do grupy ekologicznych artykułów zaliczają się też produkty codziennego użytku. Ich znakiem charakterystycznym jest to, że zastępują jednorazowe wyroby. Wszystko dlatego, że ekoprodukty są przeznaczone do wielokrotnego użytku i wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki temu korzystanie z tych rozwiązań redukuje ilość śmieci oraz jest przyjazne dla środowiska.

O jakich produktach mowa? Na przykład o bawełnianych torbach czy tzw. paryżankach – ażurowych woreczkach na owoce, warzywa oraz inne zakupy. Regularne korzystanie z takich opakowań podczas codziennych sprawunków jest w stanie widocznie ograniczyć zużycie plastikowych jednorazówek. Ekologicznym rozwiązaniem są również woskowijki – alternatywa dla tradycyjnych opakowań żywności. Zamiast zawijać drugie śniadanie w folię aluminiową, można użyć bawełnianego materiału, który został nasączony woskiem pszczelim, olejem jojoba i żywicą drzewną. Takie rozwiązanie jest nie tylko wielorazowe, ale i biodegradowalne. Oznacza to, że zużyta woskowijka rozłoży się szybko i łatwo przy pomocy mikroorganizmów.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione