Nietypowe święta w maju – jakie okazje do świętowania czekają na Ciebie w tym miesiącu?

Out Of The Box

2024-05-01

Wstecz

Maj stanowi obietnicę nadchodzących ciepłych dni. W tym miesiącu można liczyć na piękno wiosennych krajobrazów oraz wiele ciekawych świąt – Dzień Matki i Dzień Flagi to tylko początek. O jakich innych okazjach warto pamiętać?

Standardowe majowe święta w Polsce i na świecie

Maj obfituje w tradycyjne święta zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Za jeden z bardziej znanych obchodów można uznać międzynarodowy Dzień Pracy (1 maja), czyli uroczystość klasy robotniczej. W 2024 roku wypada w środę. To doskonała sposobność na przedłużenie swojego urlopu, zwłaszcza że w tym samym tygodniu przypada dzień wolny w ramach Święta Konstytucji 3 Maja (3 maja).

Natomiast 5 maja ma miejsce Cinco de Mayo (Dzień Niepodległości Meksyku). Chociaż to święto narodowe Meksyku, to zdarza się, że obchodzi się je hucznie nawet w Europie – zwykle w krajach, w których istnieje spora społeczność meksykańska. W Polsce może to posłużyć za dobrą okazję do spotkania się ze znajomymi i próby zapoznania się z obcą kulturą.

Za ważne święto uznaje się Dzień Matki (26 maja). To wyjątkowy czas, w którym należy złożyć hołd swoim rodzicielkom oraz obdarować je upominkami i wyrazami miłości. Wiele osób wykorzystuje tę okazję do odwiedzenia bliskich. Każda okoliczność tego typu sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych.

Uważamy, że maj da się uznać więc za wyśmienitą okazję nie tylko do odpoczynku, ale również celebrowania różnorodnych wartości, historii i tradycji, które kształtują społeczeństwa za granicą. Niektóre zagraniczne uroczystości w tym okresie potrafią niespodziewanie zaskoczyć!


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Święta państwowe w maju – wolne od pracy

Ustawa określa, że w maju są aż 4 dni wolne od pracy. Mowa o:

 • Święcie Pracy – 1 maja (środa);
 • Święcie Konstytucji 3 Maja – 3 maja (piątek);
 • Zesłaniu Ducha Świętego – 19 maja (niedziela);
 • Bożym Ciele – 30 maja (czwartek)

Święta kościelne w maju

Trzy ważne święta kościelne w maju sprawiają, że miesiąc ten staje się szczególnie ważny dla katolików – niesie to za sobą głębokie duchowe doświadczenie. Oprócz Zesłania Ducha Świętego (19 maja) i Bożego Ciała (30 maja), warto wspomnieć o Święcie Matki Bożej Fatimskiej (13 maja). Data ta ma ogromne znaczenie w Polsce, ponieważ wiąże się bezpośrednio z rocznicą próby zamachu na życie św. Jana Pawła II (13 maja 1981 roku).

Kiedy jest majówka?

Majówka to długi weekend, który można zorganizować samemu poprzez umiejętne wykorzystanie urlopu. W 2024 okres ten można rozpocząć już 27 kwietnia (sobota), a zakończyć dopiero 5 maja (niedziela). W ten sposób ma się aż 9 dni wolnego!

Wystarczy więc zadbać o swój czas wolny i np. zapakować do swojej paryżanki z Out Of The Box termiczną torbę śniadaniową, a następnie udać się ze znajomymi pograć w drewniane bule tuż przy rzece.

Aby to zrobić, należy zarezerwować w kalendarzu następujące dni:

 • 29 kwietnia (poniedziałek),
 • 30 kwietnia (wtorek);
 • 2 maja (czwartek).

Jakie nietypowe okazje do świętowania przypadają w maju?

Nietypowe święta w maju to:

 • Dzień Ręcznika – 25 maja;
 • Dzień Star Wars – 4 maja;
 • Dzień Herbaty – 21 maja;
 • Dzień Hamburgera – 24 maja;
 • Dzień Muzeów – 18 maja.

Na szczególne uznanie zasługuje niewątpliwie Dzień Star Wars. To uroczystość nieoficjalna, stworzona przez fanów kultowej sagi filmowej, która zdobyła ogromną popularność również wśród Polaków. Miłośnicy celebrują 4 maja z powodu prostej gry słownej. „May the Fourth” brzmi podobnie do „May the Force (be with you)”, czyli kultowego „Niech Moc będzie z tobą”.

Święta w maju – przegląd oryginalnych okazji obchodzonych w innych krajach

Jakich innych dziwnych świąt można spodziewać się w maju? Zadowolenie znajdą przede wszystkim osoby, którym nie smakuje herbata – 30 maja obchodzi się Światowy Dzień Soku. To sposobność do tego, aby pójść do swojego ulubionego sklepu warzywnego i kupić kilka kilogramów owoców, a następnie wycisnąć wszystkie prosto do szklanki.

Uwielbiający zdrową żywność ucieszą się również na wieść, że 13 maja obowiązuje Międzynarodowy Dzień Hummusu. Trzeba przyznać, że może nie wszystkie święta w maju dotyczą jedzenia i picia, ale na pewno spora ich część!

12 maja to Dzień Walki z Czerniakiem. Ma on na celu edukowanie społeczeństwa na temat czynników ryzyka związanych z tą chorobą oraz promowanie profilaktyki i zwracanie uwagi na znaczenie regularnych badań dermatologicznych. Kluczowym elementem akcji jest zachęcanie do wczesnego wykrywania zmian skórnych – zwłaszcza pieprzyków o nieregularnych barwach i kształtach. Skoro wiadomo już, jakie są święta w maju, nie pozostaje nic innego, jak znaleźć ciekawy sposób na ich spędzenie.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione