O tym, że w pierwszym miesiącu kalendarzowej wiosny często ma miejsce Wielkanoc, wie raczej każdy. Znacznie bardziej zaskakujące bywają nietypowe święta w marcu, które obchodzi się w Polsce i na całym świecie. Które daty warto znać i jak świętować poszczególne okazje? A może są jeszcze święta maryjne w marcu?
Popularne święta obchodzone w Polsce i na świecie w marcu
Jakie są święta w marcu? Najpopularniejsze z nich ma miejsce 8 marca, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Wszystkie panie świętują wtedy swoją kobiecość, a w przestrzeni medialnej wiele mówi się o sile kobiet czy dążeniu do niwelowania nierówności ze względu na płeć. Panowie zwykle obdarowują swoje matki, siostry i wybranki kwiatami, ale nie tylko.
Z okazji Dnia Kobiet można kupić bliskiej osobie także spersonalizowany, dopasowany do jej potrzeb prezent. Dwa dni po obchodach tego święta, 10 marca, następuje Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Warto pamiętać wtedy o swoim tacie, przyjacielu, bracie czy mężu. Zasługują oni z tej okazji na coś wyjątkowego!
Od lat 90. XX wieku obchodzi się także ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowy Dzień Wody. Ma on miejsce 22 marca, a jego celem jest uświadomienie ludziom powagi kryzysu hydrologicznego. Mnóstwo osób na Ziemi nie ma dostępu do wody pitnej. Każdego roku święto ma różne hasło przewodnie i skupia się na innym obszarze gospodarki związanej z tym zasobem.
Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box
-
Rampers Dziecięcy
139,00 zł -
Bluza dziecięca z dopinką
159,00 zł -
Kurtka dziecięca Miapka
320,00 zł
Jakie nietypowe obyczaje i święta obchodzimy w Polsce w marcu?
Czy w marcu są jakieś święta obchodzone tylko w Polsce? Tak, a jednym z nich jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ma ono na celu upamiętnienie wszystkich żołnierzy działających w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym.
Natomiast 5 marca w Polsce obchodzi się Dzień Teściowej. To święto znane w różnych krajach świata, ale odbywa się w nich w innych terminach. Stanowi idealną okazję do okazania szacunku i docenienia matki swojej żony czy męża. Warto podarować jej wtedy jakiś upominek. Może to być to nawet symboliczny podarek – róża czy ulubiona herbata. Ta sama data oznacza także Ogólnopolski Dzień Dentysty.
Do dziwnych świąt w marcu zalicza się Dzień Czystego Stołu. Stanowi to doskonałą okazję do zadbania o własny mebel w jadalni czy kuchni i sprawdzenie, czy na pewno nie ma na nim bałaganu.
Kolejne nietypowe święto w marcu to Dzień Statystyki Polskiej obchodzony dziewiątego dnia miesiąca. Istnieje w kalendarzach od 2009 roku i ma na celu zwracanie uwagi na istotność statystyki. Powstał na pamiątkę sesji Sejmu Czteroletniego z 1789 roku.
Kalendarium światowych nietypowych świąt przypadających w marcu
Trudno wymienić wszystkie święta w marcu, ponieważ jest ich bardzo dużo, ale udało nam się stworzyć listę najciekawszych obchodów znanych w Polsce i na świecie.
- 1 marca – Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy – zanim przejdzie się do czynów, warto zapytać pracownika biblioteki o jego chęć do przytulenia. Zawsze, zamiast tego, można podarować mu inny prezent jako wyraz uznania.
- 2 marca – Dzień Staroci – rzeczy z duszą i historią pozwalają stworzyć unikatowe wnętrza, a także wyrażać własny styl. Przyczyniają się dodatkowo do ochrony środowiska, dlatego tego dnia warto wybrać się na pchli targ i kupić sobie coś ładnego.
- 4 marca – Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV – to bardzo ważne święto w marcu i powinno się o nim pamiętać. Jego cel to zwiększanie wiedzy na temat wirusa mogącego prowadzić np. do nowotworu szyjki macicy. Profilaktyka odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i ochronie życia.
- 7 marca – Dzień Płatków Śniadaniowych – to nieco śmieszne święto w marcu, jednak istotne dla każdego miłośnika tego popularnego śniadania.
- 8 marca – poza Dniem Kobiet jest jeszcze inna szansa do świętowania, a mianowicie Dzień Rudych Osób.
- 9 marca – Międzynarodowy Dzień DJ-a – okazja do docenienia pracy artystów, którzy zabawiają innych podczas imprez urodzinowych, weselnych czy tanecznych.
- 10 marca – obchody Dnia Mężczyzny da się połączyć z Dniem Całowania w Czoło. To miły gest, z którego ucieszy się bliska osoba.
- 12 marca – Dzień Matematyki – może to czas, by rozwiązać jakieś ciekawe zadanie? Święto przypadnie do gustu wszystkim uczniom, którzy lubią nauki ścisłe.
- 15 marca – Światowy Dzień Konsumenta – doskonała data do zwiększania swojej wiedzy na temat swoich praw i obowiązków jako osób wykonujących zakupy w sieci i stacjonarnie.
- 20 marca – Międzynarodowy Dzień bez Mięsa – tego dnia każda osoba powinna zastanowić się nad swoim posiłkiem i tym, jak produkty pochodzenia zwierzęcego wpływają zarówno na ludzkie zdrowie, jak i środowisko naturalne.
- 22 marca – Międzynarodowy Dzień Foki – to święto przeznaczone do zwrócenia uwagi na te urocze zwierzęta, które niestety zbyt często tracą życie np. w wyniku rybołówstwa.
- 26 marca – Międzynarodowy Dzień Szpinaku – warto poczytać o pozytywnych właściwościach, jakie wykazuje ta zielona roślina i przyrządzić danie z wykorzystaniem jej liści.
- 31 marca – Światowy Dzień Backupu – to przypomnienie o tym, że należy dbać o posiadanie kopii zapasowych wszystkich swoich danych.
Jeśli chodzi o święta kościelne w marcu, to najważniejsza jest Wielkanoc. Poza tym obchodzi się jeszcze dzień św. Kazimierza. Niektóre okazje mocno utrwaliły się już w polskiej tradycji, podczas gdy inne wciąż są mało znane. Jednak każda z nich jest dobra do świętowania i podejmowania miłych inicjatyw np. w postaci prezentów dla bliskich osób.