Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Zmiany, które warto wcielić w życie w nowym roku

Out Of The Box

2023-12-30

Wstecz

Jakie postanowienia noworoczne warto wdrożyć w życie? To pytanie, przed którym pod koniec grudnia staje wiele osób. Rozpoczęcie nowego kalendarza symbolizuje kolejny rozdział w życiu człowieka. To moment, który skłania do zadbania o siebie i wyznaczenia sobie kolejnych celów!

Czym są postanowienia noworoczne?

Co to są postanowienia noworoczne? Określenie to odnosi się do planów i celów, jakie stawiają sobie ludzie na kolejny rok kalendarzowy. Zwykle zobowiązania te wiążą się z chęcią poprawy komfortu swojego życia czy spełnienia marzeń. To często okazja do zmotywowania się do pracy nad czymś, do czego niełatwo się zabrać w ciągu roku. Nowy rozdział działa mobilizująco.

Ważne jest to, aby stawiać sobie cele możliwe do zrealizowania. Tylko takie przedsięwzięcia przyniosą satysfakcję i będą motywować do dalszego rozwoju. Ustalanie sobie nieosiągalnych na danym etapie życia zobowiązań prowadzi do rozczarowań i zawodu. Nie warto zatem spodziewać się awansu na najwyższe stanowisko w pracy, kiedy dopiero zaczyna się ścieżkę zawodową. Należy planować mniejsze kroki, aby z czasem spełniać większe marzenia.

Czego mogą dotyczyć postanowienia noworoczne?

Lista postanowień noworocznych jest bardzo długa. Każdy ma swoje własne pomysły i dotykają one wielu dziedzin życia. Nierzadko słyszy się m.in. o celach związanych ze zdrowiem, podróżowaniem, rozwojem osobistym, regularnymi ćwiczeniami na siłowni czy nauką czegoś nowego. Bardzo często dotyczą one pracy, relacji z innymi ludźmi oraz porzucania złych nawyków.

Niekiedy pomysły na postanowienia noworoczne dotykają sporych zmian życiowych. To często niełatwe do podjęcia decyzje, które jednak wnoszą wiele dobrego i poprawiają komfort codziennego funkcjonowania. Postanowienia dotyczące zdrowia często dotyczą zmian w sylwetce czy diecie.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Najczęściej wybierane postanowienia na nowy rok

Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne? Przeważnie słyszy się o tych dotyczących trzech obszarów – zdrowia, finansów i rozwoju. Na czym dokładnie one polegają?

Przejście na dietę

Chęć zadbania o swoją sylwetkę to zdecydowanie najczęściej wybierany cel na nowy rok. Zazwyczaj ludzie podejmują kroki ku utracie wagi, aby osiągnąć pożądaną figurę. Wiąże się to z dietą z określonym deficytem kalorycznym, a także zwiększoną aktywnością fizyczną. Niektórzy zapisują się na siłownię, a inni rozpoczynają treningi w domu.

Osoby ćwiczące we własnych czterech kątach powinny zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt sportowy, do którego należy mata do ćwiczeń. Pozwala ona na bezpieczne i komfortowe wykonywanie treningów. Dobrze sprawdzi się mata do ćwiczeń antypoślizgowa, wykonana z korka, która nie tylko stylowo wygląda, ale i zapewnia doskonałą stabilność. Można na niej również uprawiać jogę.

Warto pamiętać, aby podchodzić do diety zdroworozsądkowo. Zdrowa utrata masy ciała polega na stopniowym, a nie gwałtownym zrzucaniu zbędnych kilogramów. Trzeba zadbać o odpowiedni deficyt kaloryczny i to, aby posiłki były pełnowartościowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z wyspecjalizowanymi osobami.

Oszczędności finansowe

Kolejna kwestia to odkładanie pieniędzy. Wraz z nowym rokiem ludzie często określają sobie jakiś cel materialny, na który potrzebują dodatkowych środków. Nierzadko jest to zakup samochodu, budowa domu czy bilety na wakacje. Sposoby na oszczędzanie to m.in.:

  • lepiej przemyślane zakupy,
  • odkładanie co miesiąc określonej kwoty,
  • planowanie budżetu domowego.

Rozwój osobisty i zawodowy

W tym przypadku mowa zarówno o postanowieniach noworocznych w pracy, jak i tych dotyczących rozwoju własnych umiejętności. Do celów związanych z zatrudnieniem najczęściej należą: podwyżka, awans czy zmiana miejsca pracy. Coraz częściej mówi się także o poszukiwaniu work-life balance, czyli równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs językowy lub warsztaty z umiejętności, którą zawsze chciało się nabyć. Może to być m.in.: tworzenie świec i ceramiki, szycie ubrań czy programowanie. Sporo osób stawia również na czytanie większej liczby książek, w tym tytułów poświęconych rozwojowi osobistemu.

Lista oryginalnych postanowień noworocznych

Na jakie ciekawe postanowienia noworoczne warto zwrócić uwagę? Nie trzeba wcale odkładać pieniędzy ani przechodzić na dietę, by realizować atrakcyjne plany. Oto kilka propozycji na nadchodzący rok.

Dbanie o ekologię

Jednym z godnych uwagi pomysłów jest zatroszczenie się o środowisko naturalne. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o zmianach klimatycznych, z którymi mierzy się Ziemia. Zmiana swoich codziennych nawyków nie wymaga wiele wysiłku, ale czyni sporo dobrego. Co warto zrobić?

  • Ograniczenie plastiku – w tym celu można zaopatrzyć się w bawełniane woreczki, aby podczas zakupów nie pakować owoców i warzyw w plastikowe reklamówki. Warto też zrezygnować z butelkowanych napojów na rzecz filtrowanej wody z kranu.
  • Segregacja śmieci – sortowanie odgrywa ogromną rolę w trosce o środowisko. Powinno się stawiać na produkty, których opakowania podlegają recyklingowi.
  • Zmiana nawyków żywieniowych – dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie ilości spożywanego mięsa na rzecz roślinnych zamienników.
  • Transport miejski – zamiast samochodu najlepiej poruszać się autobusami, pociągami czy rowerem. To znacznie ograniczy ilość spalin, które wędrują do atmosfery.

Poszerzanie doświadczeń kulinarnych

Ciekawe wyzwanie na nowy rok to otwarcie się na nowe doświadczenia kulinarne zarówno we własnym domu, jak i w nowo odkrywanych restauracjach. Można to robić np. poprzez comiesięczne odwiedzanie lokalu z kuchnią, jakiej się jeszcze wcześniej nie próbowało.

W domu warto wyjść poza swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć gotować według nowych przepisów. Kreatywne receptury to masa frajdy i szansa na skosztowanie smakołyków z różnych stron świata we własnej kuchni. Na ciekawe produkty do gotowania można polować np. w marketach, kiedy organizują one tygodnie włoskie, azjatyckie, meksykańskie czy inne.

Inna opcja to zapisanie się na warsztaty kulinarne. Mogą to być zajęcia w pobliskim mieście, a także takie zagraniczne. W sieci znajduje się sporo ofert np. na wspólne gotowanie z rodzimymi Włochami w słonecznej Italii. To doskonała opcja na połączenie wakacyjnego wyjazdu z nauką czegoś nowego. Jeśli masz własny ogród, pomyśl o samodzielnym sadzeniu składników niezbędnych do rozwijania swoich kulinarnych umiejętności.

Dążenie do minimalizmu

Dla niektórych osób dążenie do minimalizmu w życiu oznacza ogromną przemianę. Chodzi tu przede wszystkim o uporządkowanie swojej przestrzeni i miejsca, w którym się żyje czy pracuje. Pierwszy krok do minimalizmu wokół to pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Warto zacząć od ubrań i książek.

Segregacja przedmiotów powinna przebiegać rygorystycznie, aby jak najbardziej ograniczyć liczbę pozostawianych rzeczy. Resztę można oddać potrzebującym lub sprzedać na przeznaczonych do tego platformach. Do tego przydadzą się materiały do pakowania i wysyłka przez Paczkomat.

Kolejna kwestia w dążeniu do minimalizmu to głębsze zastanawianie się nad każdym zakupem. Przed nabyciem konkretnych przedmiotów należy rozważyć, czy są one naprawdę niezbędne i czy będzie się z nich korzystać. Minimalizm przekłada się również na podejście do życia i oznacza przekazanie większej uwagi na to, co kluczowe – relacje z bliskimi, rozwój czy zdrowie.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dzieci?

Swoje postanowienie noworoczne mogą mieć także najmłodsi. To dobry sposób na trenowanie ich dyscypliny i poszukiwanie motywacji do postawionych sobie celów. Oto przykłady wyzwań dla dzieci!

Poprawa osiągnięć naukowych

Uczniowie mogą popracować nad swoimi wynikami w szkole czy na zajęciach dodatkowych. Pozwoli im to zdobywać lepsze oceny, rozwijać się w kierunkach, które ich interesują, a także zwiększy szanse na dostanie się do kolejnej wymarzonej placówki. Do realizacji takiego celu niezbędne będą regularna nauka, powtarzanie materiału i aktywność na lekcjach.

Poszerzanie zdolności kulinarnych

Zazwyczaj przygotowywaniem posiłków w domach zajmują się rodzice, ale w pewnym wieku maluchy również powinny się dowiedzieć, jak działać w kuchni. Świetnym postanowieniem noworocznym jest zatem nauczenie się wykonywania co najmniej kilku przepisów. To doskonała lekcja samodzielności, ale oczywiście powinna być kontrolowana przez dorosłego.

Rodzic może pomagać nie tylko w przyrządzaniu potraw przez dziecko, ale także w edukacji żywieniowej. Przy okazji realizowania przepisów warto wdrożyć wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i balansu w diecie.

Osiągnięcia sportowe

Osiągnięcia sportowe u najmłodszych stanowią świetne zobowiązanie, ponieważ promują dążenie do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Postanowienie może dotyczyć np. zapisania się na zajęcia sportowe i intensywnego uczestnictwa. Jeśli dziecko jest już w jakiejś drużynie, jego celem staje się m.in. zdobycie upragnionego tytułu na turnieju.

Udział w różnego rodzaju zawodach czy rozgrywkach to doskonały sposób na naukę dyscypliny i wpajanie nawyku aktywności na całe życie. Zdecydowanie warto wspierać swoje dziecko w takich planach na nowy rok. Najważniejsze, aby nie zmuszać malucha do zajęć, które nie dają mu radości.

Jak skutecznie wcielić postanowienia noworoczne w życie?

Teraz już wiesz, jakie są postanowienia noworoczne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Co zrobić, aby udało się je zrealizować? Przede wszystkim trzeba dopasować plany do swoich potrzeb. Nie powinno się tworzyć listy z zadań, które są aktualnie na topie, ale z takich, na których rzeczywiście Ci zależy. Niech będą one dokładnie sprecyzowane.

Stwórz także swój plan działania i określ kroki, jakie musisz podjąć, aby wszystko się udało. Nie każde postanowienie da się zrealizować ot tak. Np. aby dostać podwyżkę, musisz najpierw wykazać przełożonym, że na nią zasługujesz. To motywacja do tego, aby sumiennie wykonywać swoje obowiązki i wykazywać się inicjatywą. Unikaj postanowień, o których wiesz, że nie dasz rady spełnić. Działania powinny być wykonalne na danym etapie Twojego życia. Zastanów się nad tym, co dla Ciebie najważniejsze, by lista nie była zbyt długa i Cię nie przytłoczyła. Pamiętaj, że nie zawsze wszystko idzie po Twojej myśli i czasami realizacja niektórych marzeń może się przesunąć w czasie. Ważne, aby dążyć do postawionych sobie celów, nawet jeśli wykonuje się niewielkie kroki. Nie poddawaj się!

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione