Wybór plecaka na wyprawy w góry ma ogromny wpływ na komfort całej ekspedycji. Rozmiar i waga to ważne czynniki, ale nie tylko one wpływają na decyzję kupujących. Liczą się także inne kwestie związane z wygodą i bezpieczeństwem na szlaku. Jaki plecak w góry wybrać, aby cieszyć się wspaniałą przygodą na szczytach?
Jak wybrać idealny plecak na wędrówki górskie?
Najlepsze plecaki turystyczne to te, które są nie tylko praktyczne, ale i wpisują się w gusta właściciela. Warto zapoznać się z różnymi designami poszczególnych modeli i wybrać swój wymarzony kolor. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, jak długa będzie wycieczka i ile akcesoriów chce się ze sobą zabrać. Od tego zależy pojemność głównej komory.
Dobry plecak w góry powinien mieć jak najlepiej dopasowany do użytkownika system nośny. To on determinuje, w jaki sposób rozkłada się ciężar zawartości na ciele turysty. Im większa pojemność modelu, tym lepiej musi być usztywniony tył plecaka. Natomiast pasy do zapięcia na wysokości bioder pomagają w lepszym przeniesieniu wagi na nogi, co odciąża barki i plecy.
Szczególnie podczas dłuższych tras przydają się siateczki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy ciałem a plecakiem. Dzięki nim wędrowiec mniej się poci i odczuwa większy komfort. Aby przygotować się na zmienne w górach warunki pogodowe, warto wybrać model z powłoką przeciwdeszczową.
Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box
Żeby plecak na wędrówki był jak najlepiej dobrany, powinno się go przymierzyć przed zakupem. W sklepie stacjonarnym można się z nim przejść i ocenić, czy system nośny, rozmiar i pojemność są dobrze dopasowane do ciała. W przypadku zakupów online należy dokładnie zapoznać się z opisem produktu, a w razie złego dopasowania odesłać towar. Z tego powodu zakupów nie warto odkładać na ostatnią chwilę przed wyprawą.
Jak długo trwać będzie wędrówka i jak to wpłynie na wybór plecaka?
Jaki plecak kupić w zależności od długości wycieczki? Im więcej dni planuje się spędzić w górach, tym ważniejsze jest, by zadbać o porządek w ekwipunku. Model przeznaczony na długie trasy powinien mieć wiele kieszeni, które pozwalają na segregację przedmiotów i ich komfortowe ułożenie. To znacznie ułatwia korzystanie z rzeczy znajdujących się w środku i znajdowanie ich.
Ważne są także opcje przechowywania rzeczy na zewnątrz. Plecak na wyprawy długoterminowe powinien mieć specjalne szelki do przymocowania namiotu, śpiwora, karimaty czy innych akcesoriów np. kijków trekkingowych. Niezależnie od terminu wyprawy przyda się zaczep na butelkę z wodą, aby zawsze mieć ją pod ręką.
Jedno- lub kilkudniowe ekspedycje nie wymagają aż tak dużych plecaków, jak te, kiedy góry stają się domem wędrowca na dłuższy czas. Krótkie wycieczki można śmiało odbyć z maksymalnie 30-litrowym modelem, który nie ma aż tak wielu kieszeni do osobnego przechowywania poszczególnych elementów ekwipunku.
Jaka waga plecaka jest optymalna dla wędrówek górskich?
Lekki plecak to podstawa, ponieważ mniej obciąża plecy i da się do niego zapakować więcej rzeczy. Gdy sam w sobie jest ciężki, niepotrzebnie obciąża ciało i zwiększa uczucie zmęczenia. Trzeba mieć na uwadze także wagę i wzrost osoby, która będzie nosić bagaż na swoich barkach.
Z tego względu często plecaki damskie w góry są nieco lżejsze od modeli, które wybierają mężczyźni. Mniejsza masa ciała to najczęściej nieco mniejsza siła i trzeba wszystko odpowiednio wyważyć. Średnio wolno przyjąć, że plecak na krótkie wypady na szlak powinien ważyć około kilograma. Modele o pojemności kilkudziesięciu litrów, które dają komfort noszenia, nie przekraczają zwykle 3 kg.
Trzeba uważać, aby plecak na wycieczkę w góry nie był zbyt lekki. Może się to wydawać zaskakujące, ale niekiedy w modelach na długie wyprawy producenci stosują pewne zabiegi, które, mimo że zmniejszają wagę modeli, pogarszają komfort noszenia bagażu na plecach. Zabierają wtedy materiały niezbędne do usztywnienia tyłu czy stworzenia odpowiednio szerokiego pasa biodrowego.
Jaki materiał plecaka będzie najlepszy na wędrówki górskie?
Materiał plecaka na wędrówki powinien być przede wszystkim wytrzymały. Na wymagających szlakach mogą przydarzyć się różne sytuacje, które są w stanie uszkodzić ekwipunek, dlatego trwałość to podstawa. Do najpopularniejszych materiałów należą nylon i poliester.
Warto zwrócić uwagę na obecność techniki wzmacniającej rip-stop. Polega ona na dodawaniu do tkaniny mocniejszych od niej włókien. Chroni to przed rozdarciami, co jest bardzo cenne podczas wymagających wycieczek. Podczas dalekich wypraw każdy wędrowiec powinien zabrać ze sobą pokrowiec na plecak, który ochroni go w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych.
Jeśli ktoś wybiera się na jednodniową wycieczkę, to ciekawym wyborem może być plecak rolltop sklepu Out Of The Box, który dobrze sprawdzi się w góry, mimo, że nie jest typowo sportowym, górskim plecakiem.
Plecak rolltop to bardzo stylowy i wygodny w noszeniu model, który powstał z washpapy. To rodzaj wytrzymałego materiału, który dobrze znosi wilgoć i nadaje się do przemyślanego pakowania. Składa się z komory głównej, w której znajduje się żółta podszewka i specjalna kieszonka, w której warto schować telefon czy dokumenty.
W przedniej części plecaka mieści się sporych rozmiarów kieszeń na zamek, co sprawdza się na rzeczy, które chce się mieć pod ręką. Jego górna część zapina się na zatrzask. Poza tym kolor washpapy idealnie wpasuje się z klimat natury.
Jaką pojemność powinien mieć plecak na wędrówki górskie?
Jaka pojemność plecaka jest odpowiednia, aby zmieścić cały sprzęt i zapewnić sobie komfort noszenia? Zależy to od takich parametrów jak m.in.:
- czas trwania wycieczki;
- własne preferencje;
- uwarunkowania fizyczne wędrowca;
- ilość sprzętu.
Zazwyczaj mały plecak w góry na jednodniową wycieczkę ma 20-30 l. Mieści się w nim termos, prowiant, dokumenty czy kurtka przeciwdeszczowa. Kiedy wyrusza się w trasę na kilka dni, potrzeby się nieco zwiększają. Wtedy najlepiej wybrać model w przedziale 30-50 l. Z łatwością zmieści nieco ubrań, zapas jedzenia i inne potrzebne drobiazgi.
Niezależnie od tego, czy szuka się plecaka w góry damskiego, czy męskiego, jego pojemność podczas długich tras musi być spora. Na długie wyprawy w trudniejsze warunki sprawdzi się model o pojemności 50-70 l. Mieści sprzęt taki jak czekan, bukłak na wodę czy kask. Da się do niego również przymocować namiot i karimatę.
Często na wymagających trasach przydają się modele na stelażu. Metalowa konstrukcja ma za zadanie rozłożyć ciężar równomiernie na całej powierzchni, a także wspomaga stabilizację bagażu. Ponadto odsuwa nieco ekwipunek od pleców, przez co poprawia przepływ powietrza i pozwala ciału oddychać.
Plecak w góry damski lub męski to klucz do komfortowej wędrówki i zabrania ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy. W górach trzeba być gotowym na różne okoliczności, dlatego lepiej zabrać nieco za dużo elementów, niż nie móc sobie poradzić np. podczas ulewy. Nie trzeba się bać dużych form plecaków, ponieważ nowoczesne konstrukcje są wygodne w noszeniu i dają wysokie poczucie komfortu w trakcie całej wyprawy.
Górski plecak profesjonalny można kupić w sklepach specjalizujących się w sprzęcie do trekkingu. Specjaliści na miejscu z pewnością doradzą, jaki wariant wybrać na wielotygodniowe wyprawy. Jeśli jednak ktoś poszukuje modelu na krótkie wycieczki, to dobrą opcję znajdzie w sklepie Out Of The Box. Oferowany plecak rolltop sprawdzi się zarówno w wycieczkach po dolinach, w mieście, ale też do pracy.