Jak zrobić meble z kartonu? Co warto wiedzieć o tekturowym wyposażeniu domu?

Meble z kartonu

2024-07-07

Wstecz

Meble z kartonu to świetny sposób na wyposażenie domu w dodatkowe sprzęty. Ekologiczne szafy, fotele i stoliki przydają się w zaskakująco wielu okolicznościach, a przy tym da się je zrobić samodzielnie. W jaki sposób? To naprawdę proste! Dzięki naszym podpowiedziom przygotowanie nie zajmie Ci zbyt dużo czasu.

Jak zrobić meble z kartonu – co warto o tym wiedzieć?

Pierwszy krok do zrobienia własnego mebla z kartonu to wybór odpowiedniego materiału. Dzięki temu zyska się pewność, że powstała konstrukcja jest trwała, a tym samym bezpieczna dla przedmiotów, które będą na niej kładzione, a w przypadku siedzisk – dla ludzi. Do stworzenia kartonowych mebli można wykorzystać dwa rodzaje tektury: falistą oraz litą. Jak więc zrobić meble z kartonu?

Tektura falista

Rzeczy wykonane z tego tworzywa spotyka się na co dzień choćby w formie pudeł. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że tę kategorię materiałów dzieli się ze względu na liczbę warstw i grubość fal. Z tego powodu wyróżnia się tektury faliste:

  • dwuwarstwowe;
  • trzywarstwowe;
  • pięciowarstwowe.

Taki podział warunkuje kolejny. W zależności od liczby warstw zmienia się grubość (a ściśle szerokość) fal, które znajdują się między nimi. W sprzedaży dostępne są kartony:

  • złożone z 2 warstw o falach liczących 0,9-1,2 mm (typ F), 1,2-2 mm (E), 2,4-3 mm (B) oraz 3,5-4 mm (C);
  • zbudowane z 3 warstw z falami mającymi szerokość 0,9-1,2 mm (F), 1,2-2 mm (E), 2,4-3 mm (B) i 3,5-4,2 mm (C);
  • wyprodukowane z 5 warstw, w których fale mają 2,6-2,9 mm (FE), 3,6-4,1 mm (EB), 5-6,5 mm (EC) oraz 6-7,6 mm (BC).

Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Tektura lita

Sprzęty domowe, także meble z kartonów, powinny być zarówno trwałe, jak i pasować do wnętrz. Właśnie dlatego warto zastanowić się też nad stworzeniem szafek lub siedzisk z tektury litej. Dzięki ścisłemu połączeniu kilku warstw kartonu i papieru materiał jest bardzo wytrzymały. Przy tym pozostaje lekki i dość elastyczny. Tym samym nadaje się do budowania przedmiotów, które muszą znosić duże ciężary.

Kolejną zaletą tektury litej jest jej gładkość. Pozbawiona chropowatości i zagięć struktura daje większe pole do wykazania się umiejętnościami artystycznymi. Na równej powierzchni nieporównywalnie łatwiej maluje się detale albo nanosi dekoracje w formie nadruku. Zachęcamy też do wypróbowania swoich zdolności w obsłudze programów graficznych. Przygotowany w ten sposób projekt możesz przekazać do firmy zajmującej się drukowaniem wzorów na kartonie.

Tektura lita to zbiorcza nazwa dla kilku podobnych materiałów. W internecie i sklepach papierniczych dostępne są jej 4 rodzaje. Meble można wykonać z kartonu:

  • niepoddanego dodatkowej obróbce, czyli wykorzystywanego m.in. do produkcji zwykłych pudełek i tub;
  • laminowanego, a więc pokrytego powłoką chroniącą papier przed zawilgoceniem;
  • pokrytego inhibitorem korozji, który zapobiega skraplaniu się wilgoci na produktach umieszczonych w pudle;
  • maszynowego, czyli najlepszego do nanoszenia nadruków, ale pozbawionego warstwy odpornej na wilgoć.

Jakie narzędzia będą potrzebne do stworzenia mebli z kartonu?

Zbudowanie mebla własnej roboty wymaga użycia tylko kilku narzędzi. Do jego wykonania potrzebujesz:

  • ołówka;
  • linijki lub metra krawieckiego;
  • poziomicy;
  • noża do cięcia kartonu;
  • kleju do tektury.

Jak zrobić szafkę na buty lub inny mebel z kartonu? Na początek trzeba stworzyć projekt. W internecie można znaleźć dużo inspiracji, jednak są to głównie zdjęcia i filmy. Gotowych szablonów jest jak na lekarstwo, przez co pozostaje samodzielnie stworzyć projekt. Na szczęście do wykonania prostego sprzętu w regularnych geometrycznych kształtach wystarczą pozostałe narzędzia.

Krawędzie nóg, blatu czy półek można narysować ołówkiem na tekturze. Do tej czynności w pierwszej kolejności potrzebne są linijka lub metr. Przy ich pomocy odmierz odległości między punktami (np. boki), zaznacz je, ale nie rysuj linii. Do tego zadania wykorzystaj poziomicę. Dzięki temu zyskasz pewność, że krzesło czy szafa z kartonu będą stały prosto.

Ostatni krok to połączenie elementów mebla klejem specjalistycznym. Takie produkty da się znaleźć w sklepach budowlanych, ale można też kupić od jednej z wielu firm, które zajmują się wyłącznie ich produkcją. Przed zakupem zalecamy dokładnie zapoznać się z zastosowaniem danej substancji. Mocne spoiwo do tektury laminowanej niekoniecznie nada się do sklejenia części z kartonu maszynowego, falistego itd.

Fotel, szafa i podstawka z kartonu – co jeszcze można zrobić?

Uniwersalność kartonu sprawia, że da się z niego wykonać większość sprzętów domowych. Dobrym przykładem jest biurko. Z tektury mogą powstać wygodne łóżko, lekkie drzwi do pokoju i przedmioty, które nie są meblami.

Biurko z kartonu

Przy pomocy tektury każdej osobie uda się zbudować zarówno mały pulpit dla dziecka w wieku szkolnym, jak i wysokie biurko dla dorosłej osoby pracującej zdalnie. Biurko może składać się tylko z blatu postawionego na nogach lub mieć dodatkowe półki pod i nad częścią roboczą.

Tekturowe łóżko

Taki mebel przyda się, gdy przyjadą goście. Odpowiednio mocna tektura wystarczy do utrzymania ciężaru dorosłych ludzi i materaca. Dzięki temu nie będą musieli spać na rozkładanej i niezbyt wygodnej sofie, ale na pełnowymiarowym łóżku bez wgłębień w miejscach łączących elementy kanapy. Kiedy mebel przestanie być potrzebny, wystarczy zanieść go do piwnicy.

Kartonowe drzwi do pokoju

Drewniane lub przeszklone drzwi wewnętrzne są dość lekkie, ale i tak czasem ich waga nie pozwala osadzić ich w ościeżnicy. Pusta w środku ściana z regipsu może zacząć pękać. Tego kłopotu da się uniknąć właśnie dzięki przesuwnym drzwiom z kartonu. Jedną prowadnicę przymocowuje się do ściany przy pomocy wkrętów, a drugą przyłącza do skrzydła przy pomocy kleju do drewna i metalu.

Co można zrobić z tektury zamiast mebli?

Budowanie rzeczy z kartonu ma szansę stać się dobrą zabawą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego materiału do skonstruowania zabawek. Samoloty, modele zwierząt i wszelkie inne przedmioty będą cieszyć malucha już w trakcie wycinania i sklejania. Pociecha ucieszy się też z dużo większego projektu – kartonowego domku do zabaw. Taką konstrukcję można postawić w pokoju, a gdy zrobi się ciepło, w ogrodzie lub na działce.

Czy stworzenie mebli z kartonu jest trudne?

Do ich przygotowania nie trzeba ani dużych pieniędzy, ani wiedzy z dziedziny stolarstwa. Wystarczy kilka prostych narzędzi, trochę cierpliwości i nieco precyzji. Jednak nie jest to zajęcie dla każdego. Część osób woli gotowe rozwiązania, nie ma czasu lub chęci. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zakupem gotowych mebli z kartonu.

Oprócz tego potrzebny będzie tylko pomysł. Dzięki niemu przedmioty nabiorą nie tylko oryginalnych kształtów, ale też stylu. Malowane, z nadrukiem, pozostawione w całości lub częściowo w stanie surowym – finalny wygląd zależy tylko gustu i precyzji wykonania.

Dlaczego warto kupić gotowe meble z kartonu?

Dla osób, które zastanawiają się jak zrobić szafę z kartonu, ciekawą alternatywą może okazać się zakup gotowych mebli z tego tworzywa. W naszym sklepie internetowym Out Of The Box sprzedajemy również stoliki, fotele i podstawki (np. pod laptop). Co ważne, do ich produkcji używamy materiału, który w 90% pochodzi z powtórnie przetworzonej tektury falistej. W trakcie użytkowania meble z kartonu będą się zużywać, a co za tym idzie, kiedyś trzeba je wyrzucić. W takim momencie ujawni się ich ostatni walor, jakim jest właśnie możliwość poddania recyklingowi. Aspekt ekologiczny to kolejny powód, by mieć meble z takiego tworzywa. Po oddaniu starych sprzętów na makulaturę wystarczy przecież kupić lub wykonać kolejne proste do zbudowania szafki z kartonu, stoliki, regały i inne praktyczne przedmioty.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione