Jak urządzić ogród? Poznaj praktyczne porady i wskazówki

Out Of The Box

2023-05-23

Wstecz

Pomysły na dekorowanie ogrodu dla każdego mogą oznaczać coś innego. Niewątpliwie, aranżując własne i wymyślając jak zrobić własny ogród, a następnie go udekorować, warto trzymać się kilku reguł, dzięki którym efekt będzie zachwycać, a przy okazji będzie praktyczny i dostosowany do potrzeb domowników.

Jak dobrze urządzić ogród przed domem?

Rośliny przed domem to forma wizytówki i reprezentacji całej posiadłości. Są elementem, który wpływa na odbiór całokształtu Jak urządzić ogród wokół domu? Nawet najładniejszy dom nie będzie wyglądać zachęcająco, gdy trawnik przed nim będzie zarośnięty, drzewka niewypielęgnowane a kwiaty uschnięte.

To nie tylko kwestia estetyczna, ale i praktyczna – nieprzycięte drzewka mogą zabierać przestrzeń i światło, które normalnie wpadałoby do pomieszczeń domu.

Jak urządzić ogród przed domem? Na początku warto ustalić kilka elementów, które będą mieć wpływ na finalny wygląd obejścia. Pierwszym z nich jest to, w jakim stylu zostanie urządzony cały ogród. Dzięki pierwotnemu zamysłowi, pergolom łatwiej nadać kształt oraz ustalić co jest potrzebne i w jaki sposób trzeba będzie o to zadbać.

Jak zaaranżować ogród? Najlepiej, aby dobrana wizja była zgodna z tym, jak wygląda cały dom, tak aby kompozycja roślin stanowiła przedłużenie budynku. Zachowanie spójności sprawi, że całość będzie się lepiej prezentować, gdy ktoś spojrzy na dom z ulicy. Ważne, aby zadbany przód domu był także spójny z tym, co dzieje się z drugiej strony budynku.

Kolejnym ważnym czynnikiem są materiały. Roślinność przed domem ma zazwyczaj niewiele powierzchni, dlatego trzeba się zastanowić, jak urządzić mały ogród. Chodzi o to, aby całość stanowiła formę zaproszenia dla gości, a nie przytłaczała. Z tego względu ważne jest zachowanie umiaru i konsekwencji. Decydując się na jeden materiał, np. drewno, powinien on stanowić jedyny dodatek w postaci donic, wykończeń i ozdób (takich jak np. budka lęgowa dla ptaków).

Kolejnym krokiem jest dobór roślinności. Kwiaty i drzewa mogą pięknie ozdabiać obejście, ale dobrze jest zachować umiar, zarówno w ilości, wielkości, jak i kolorystyce roślin. Dzięki temu ogródek będzie zgrabnym dopełnieniem, a nie dominującym dodatkiem, przy którym ginie cały dom.

Jak urządzić duży ogród? Gdy ogród będzie już zaprojektowany i doskonale zgra się stylistycznie z budynkiem, jedyne co pozostaje, to dbać o jego uporządkowanie. Regularne koszenie, przycinanie drzewek, grabienie liści i plewienie zawartości donic sprawi, że ogród będzie zachwycać gości przez cały rok i daleko mu będzie do straszenia wyglądem.

Od czego należy zacząć urządzanie ogrodu?

Urządzenie ogrodu to dla niektórych przedsięwzięcie podobne do budowy domu. Jest to miejsce na odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i znajomymi, dlatego warto zadbać o to, aby było w nim wygodnie i komfortowo. Pierwszymi pracami, jeszcze przed projektowaniem i sadzeniem powinno być przeanalizowanie terenu, dostosowanie do niego projektu i, jeśli to konieczne, wyrównywanie gruntu.

Jak urządzić mały ogródek? Jego organizowanie nie może się odbyć bez opracowania planu. Przy zachowaniu skali i po naniesieniu na nim wszystkich elementów z działki, które miałyby stanąć w ogrodzie, można sprawdzić, ile faktycznie powierzchni zajmą.

Istotnym czynnikiem, szczególnie przy organizowaniu pergoli, będzie poziom nasłonecznienia danych punktów w ogrodzie, a także rodzaj gleby, w jakim mają być sadzone rośliny. Są to czynniki, od których zależy, czy zaplanowane w aranżacji kwiaty w ogóle się przyjmą i będą ozdabiać zielony zakątek, a nie go szpecić. Od tego będzie zależeć rozmieszczenie roślinności, a to decydująca kwestia w tym, jak zaprezentuje się całość i czy nie będzie zbyt ciemna i przytłaczająca. Dodatkowo warto uwzględnić przebieg ścieżek i trawnika – dzięki temu będziesz widzieć jak przycinać rośliny i czy ich wzrost nie będzie utrudniać przemieszczania się.

Planowanie przestrzeni obok domu odbywa się na kilku płaszczyznach. Po ustaleniu pomysłu na to, jak urządzić ogród oraz gdzie poszczególne rośliny będą najlepiej rosnąć, dostosowaniu pergoli wielkością i wygodą wykonywania innych działań, koniecznie trzeba uwzględnić także wielkość sadzonek. Źle dobrane rośliny będą się nawzajem dominować i przytłaczać przestrzeń ogrodową.

Jak urządzić ładny ogród – wybór roślin to podstawa

Rabaty kwiatowe to niezawodny sposób na wypełnienie ogrodu i nadanie mu niezwykle bajkowego wyglądu. Dobór roślin bywa problematyczny – różnorodność kolorów, nietypowych kształtów czy faktur na płatkach i liściach powoduje, że ciężko na coś się zdecydować i połączyć to w spójny kwietnik.

Aby rabata prezentowała się nienagannie, kwiaty należy dobierać niezależnie od pory roku zgodnie z ich zapotrzebowaniem na odczyn gleby, poziom nasłonecznienia i dostępność wody.

Ponadto dobrze, gdyby udało się wybrać interesujące rośliny tak, aby stylistycznie pasowały one do domu i jego architektonicznego wykończenia. Duże rabaty kwiatowe, charakterystyczne dla domostw wiejskich, będą się gryźć z minimalistycznym domem w centrum miasta.

Podczas projektowania warto kierować się zasadą umiaru. Łatwo uzyskać efekt przeładowania, szczególnie jeśli roślinność ma skłonność do szybkiego i bujnego wzrostu. Z początku można postawić na mniej sadzonek i równomiernie rozmieścić je w rabacie, aby z czasem dokładnie ją wypełniły. Koniecznie trzeba sprawdzić tempo wzrostu kwiatów oraz z czym dobrze im się żyje w bezpośredniej odległości – dzięki temu wzrost wszystkich roślin będzie równomierny i prawidłowy i nie będą się wzajemnie zwalczać, konkurując o zasoby.

Kolejnym ważnym aspektem jest potrzeba pielęgnacji roślin. Do ogrodu najlepiej wybierać te, które potrzebują mało uwagi – przy niewielkiej pracy można mieć wypielęgnowane i ładnie rosnące grządki. Ogród ma przede wszystkim wyglądać i można to osiągnąć bez większego zaangażowania. Rośliny, które muszą być kilka razy dziennie podlewane, regularnie plewione i potrzebują określonej ilości światła dla zachwycania swoim wyglądem, dla niektórych będą problematyczne do utrzymania.

Wielu osobom w ogrodach sprawdzają się:

  • krzew wawrzynka wilczełyko;
  • lawenda wąskolistna;
  • kosodrzewina;
  • hortensje;
  • płomyk szydlasty;
  • goździk pierzasty;
  • żagwin ogrodowy;
  • rudbekia;
  • bodziszek rozłogowy.

Jakie meble ogrodowe wybrać?

Kolejnym niezbędnym w ogrodzie elementem jest miejsce do siedzenia. W trakcie projektowania dobrze jest przemyśleć, gdzie zostaną usytuowane meble. Częstym wyborem jest miejsce, które będzie odgrodzone od wzroku sąsiadów roślinnością, dzięki czemu ogrodowe posiedzenia nie będą pozbawione prywatności. Drugim ważnym aspektem jest bliskość od domu – zazwyczaj jedzenie nawet na grilla przynoszone jest z kuchni, dlatego należy się zastanowić, jak dużą odległość do przejścia chce się mieć między domem a miejscem tarasowym.

Jednym z popularniejszych rozwiązań wśród mebli ogrodowych są takie wykonane z wikliny. Coraz częściej można spotkać też rattan, a także meble w stylu DIY, wykonane np. z palet.

Równie dużą popularnością cieszą się meble drewniane. Są wytrzymałe i odpowiednio pielęgnowane zostaną w ogrodzie na lata. Szczególnie warto zwrócić uwagę na krzesła i stoły wykonane z materiału egzotycznego, np. drewna eukaliptusowego. Jest to tworzywo z dużą ilością olejków natłuszczających, co dodatkowo impregnuje meble, stojące większość czasu na dworze, w różnych warunkach pogodowych. Zawartość kwasu krzemowego i substancji oleistych czyni meble naturalnie wodoodpornymi i niewymagającymi zbytniej impregnacji. Należy jednak pamiętać, że brak zabezpieczenia drewna może się łączyć z czasem z jego szarzeniem. Wystarczy pokryć je warstwą dedykowanego oleju.

W przypadku rodzimych gatunków drewna (sosna, buk, dąb, świerk), aby meble służyły jak najdłużej, powinny być pokryte lakierem lub farbą i odświeżane co kilka sezonów. W ten sposób można zachować ich naturalny kolor, dobrze komponujący się z ogrodowym otoczeniem lub postawić na bardziej nowoczesne rozwiązania, np. pomalowanie białą lub czarną farbą.

Popularnym rozwiązaniem są także meble metalowe i plastikowe. Stają się problematyczne przy wysokich temperaturach – mocno się nagrzewają, co powoduje dyskomfort w trakcie ich używania. Na pewno będą trwałe, pod warunkiem że nie będą mieć kontaktu z wodą (ryzyko wystąpienia korozji). Meble plastikowe są wytrzymałe i lekkie, odporne na zmiany pogodowe, deszcz czy śnieg. Jednak wystawione na długą ekspozycję słoneczną zaczynają tracić swój intensywny kolor i wyglądać na zniszczone.


Odkryj najpopularniejsze produkty z Out Of The Box


Czym sugerować się przy wyborze oświetlenia do ogrodu?

Wybór lamp to kolejna kwestia związana z planowaniem przestrzeni. Oświetlenie ogrodowe może pełnić kilka funkcji – dekoracyjną, umilając przebywanie wśród roślin, praktyczną, oświetlając ścieżkę do domu czy zapewniać większe bezpieczeństwo. Poza rolą, jaką ma odgrywać, należy się zastanowić, w jaki sposób będzie umieszczone w danym punkcie.

W ogrodach często można spotkać lampy stojące, szczególnie pasujące do klasycznych aranżacji, ale także kinkiety rzucające światło na ogród ze ścian budynku. Rozwiązaniem okołoogorodowym, np. na zadaszony taras, są lampy wiszące, w bardziej nowoczesnym stylu (np. szklane lub z metalowymi elementami).

Jak udekorować i ozdobić ogród światłem? Równie ciekawym i praktycznym rozwiązaniem (szczególnie jeśli w ogrodzie ma być dużo punktów świetlnych) są lampki słoneczne, ładujące się poprzez naświetlanie.

W szczególnie nasłonecznionych miejscach, gdzie ciężko byłoby doprowadzić prąd, jest to rozwiązanie godne rozważenia. Świetnie sprawdzi się np. do oświetlania ścieżek, szczególnie w miejscach, gdzie dostarczenie prądu jest problematyczne. Alternatywą mogą być lampki wbudowane, wmontowywane w chodniki. Nie dość, że ułatwiają przemieszczanie się po ciemku, to stanowią także efektowny dodatek dekoracyjny w ogrodzie. Podobnie mogą wypaść lampy stojące o mniej tradycyjnym wyglądzie, np. w kształcie kuli, bardziej fantazyjnych brył czy słupków.

W miejscach ogrodu przeznaczonych do przesiadywania np. z gośćmi, ciekawym rozwiązaniem mogą być także świecące łańcuchy o drobnych lampkach, które będą dawać rozproszone, delikatne światło i efekt przytulnego, zielonego zakątku.

Osłonki z washpapy – idealny wybór jako dodatki do ogrodu przydomowego i tarasu

Planując ogród, niezwykle ważny jest dobór odpowiednich dodatków. Powinny być spójne, aby stanowić tylko dekorację, a nie rozpraszać przez mnogość kolorów i wzorów. Najlepiej jest się zdecydować na 2-3, podobne do siebie kolory lub odcienie i to w nich dobierać osłonki na kwiaty, koce czy poduszki. Istotny jest także materiał – dobrze jest ograniczyć się tylko do jednego (szczególnie w kwestii doniczek, mebli ogrodowych itd.), aby zachować spójność w stylizacji ogrodu.

Jak upiększyć swój ogród? Ciekawym rozwiązaniem do zadaszonego ogrodu i na taras mogą być osłonki z washpapy. Jest to trwały materiał, nazywany niekiedy wegańską skórą. Jest to specjalny rodzaj papieru wzbogacony o lateks, który tworzy materiał odporny na wilgoć i zdatny do szycia. Osłonki z tego tworzywa będą stanowić ciekawą ozdobę parapetu na tarasie. Naturalny, piaskowy kolor świetnie wkomponuje się w stylistykę wiejską, skandynawską i śródziemnomorską, a także przed domami minimalistycznymi.

Żółty wywijany kołnierz ożywi aranżację, w połączeniu z zielonymi roślinami da niepowtarzalny efekt, dopełniając wygląd tarasu i ogrodu. Ze względu na swoje właściwości, aby odświeżyć osłonkę, wystarczy ja przetrzeć mokrą ściereczką. Ponadto jej prosty i uniwersalny kształt, dostępny w trzech rozmiarach w sklepie Out Of The Box, pozwala na to, aby miała więcej niż jedno zastosowanie.

Ogród to miejsce, gdzie nie tylko są piękne, wypielęgnowane rośliny, ale również produkty i narzędzia, zapewniające utrzymanie tego efektu, zabawki dzieci, czy zestawy świec przeznaczonych do sadu. Gdzieś trzeba to wszystko pochować, posegregować i ułożyć, a do tego dobrze się sprawdzą osłonki z washpapy. Są lekkie, pojemne, a nawet pozostawione na widoku, będą stanowiły praktyczną ozdobę.

Co warto jeszcze wiedzieć na temat urządzania ogrodu?

Jak zagospodarować ogród? W planowaniu i jego urządzaniu niezwykle ważne jest, do jakiego efektu chce się dojść. Od samego początku warto mieć pomysł na ogród, zgodnie z którym będą podejmowane kolejne kroki w ogólnej aranżacji. W jego realizacji może być pomocne zatrudnienie architekta ogrodu oraz firm, które zajmą się dokładnym przygotowaniem terenu pod projekt. Niekiedy pierwotny pomysł może być nieco chaotyczny – praca z architektem pozwoli na jego uporządkowanie i dostosowanie w taki sposób, aby spełniał oczekiwania, był praktyczny i spójny sam w sobie oraz ze stylem domostwa.

Warto zastanowić się także nad przeznaczeniem ogrodu – nie każdy marzy o kwiatowym polu, po którym można się przechodząc bosą stopą trawiastymi alejkami. Dla wielu ogród może ograniczać się do jednej czy dwóch rabat, a większość miejsca przeznaczą np. na sad czy ogródek warzywny. Jest to także kwestia, którą należy ustalić na etapie planowania i pod nią dostosować przyszły wygląd ogrodu. Jak zrobić piękny ogród przy swoim domu? Od pomysłu wszystko się zaczyna, dalej dużo zależy od jego ukształtowania, zastosowanej pomocy i dokładności projektu. Piękny ogród wymaga dużo planowania, a niepowtarzalny efekt gwarantuje odpowiednie zastanowienie się na samym początku, co chce się osiągnąć.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione