Jak się ubrać na wyprawę w góry o każdej porze roku?

Out Of The Box

2023-05-23

Wstecz

Góry to miejsca, które zachwycają i zaskakują. Niespodziankami dla turystów są nie tylko pięknie widoki, ale niekiedy również warunki atmosferyczne. Każda pora roku na szczytach wymaga nieco innego przygotowania. Jak się ubrać na wycieczkę w góry i co koniecznie ze sobą zabrać?

Jak się ubrać w góry, czyli o czym należy pamiętać?

Nad tym, jak się ubrać na wędrówkę po górach, zastanawiają się przede wszystkim osoby, które wybierają się na swoją pierwszą tego typu wycieczkę. Kwestia doboru stylizacji nie jest oczywista, ponieważ temperatura u podnóży gór może być zupełnie inna niż ta, z którą wędrowcy spotykają się na szczycie. Trzeba zatem zadbać zarówno o komfort cieplny, jak i o wygodę. Niektóre szlaki to prawdziwe wyzwanie nawet dla osób aktywnych fizycznie.

Przed wycieczką trzeba pamiętać o tym, że prognoza zawsze może się zmienić. Wspinacz musi być przygotowany np. na deszcz nawet w słoneczny dzień. W górach sprawdza się zasada ubioru na cebulkę, ponieważ można w ten sposób łatwo dostosowywać swoją stylizację do zmieniających się warunków czy natężenia wysiłku. Wszystkie komponenty kreacji powinny być wygodne, elastyczne i przede wszystkim lekkie. Gdy zdejmie się jedno z ubrań, nie może ono zbytecznie obciążać plecaka.

Przy tworzeniu stroju w góry bardzo ważne jest zwracanie uwagi na jakość tkanin czy stosowane technologie. Warto zacząć od podstawy, czyli od porządnych butów. W górach szlaki mogą być bardzo wyboiste, a to sprawia, że łatwo o pośliźnięcie się czy potknięcie. Na szczytach można nawet skręcić lub złamać nogę, gdy nie ma się odpowiednio amortyzującego i stabilizującego obuwia. Na początku drogi z górskimi wędrówkami najlepiej wybierać obuwie za kostkę, bo znacznie lepiej zabezpiecza ono kończynę przed urazami.

Buty górskie muszą być wygodne. Gdy będą źle dopasowane do stopy, to doprowadzą do otarć, w efekcie czego spacer stanie się pełen bólu. Z tego powodu najlepiej wybierać buty w sklepach, które specjalizują się w tego typu produktach. Ogromnie ważna jest odpowiednia stabilizacja kostki i antypoślizgowa podeszwa. Materiał wykorzystany do produkcji butów musi być wodoodporny.

Jeśli mowa o butach, to warto od razu zwrócić uwagę na skarpety. Powinny być one dość grube, aby zapewniać komfort termiczny i wygodę noszenia. Poleca się np. modele wełniane. Co zabrać w góry poza odpowiednim strojem? Dobrze przygotowany wędrowiec ma ze sobą lekki, wodoszczelny plecak z wieloma kieszonkami. W nim powinien znajdować się np. powerbank. Dostępnym w sklepie Out Of The Box da się nie tylko naładować telefon, który może się przydać do wezwania pomocy, ale także oświetlić sobie drogę po zmroku. Działa on na baterie słoneczne i może pełnić funkcję latarki. Poza tym przydatna okazuje się również czołówka.

Niezależnie od pory roku warto mieć ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym i ciemne okulary. Promienie na szczytach dają się we znaki nawet w czasie zimy, co może prowadzić do poparzeń i utrudnień w widoczności. Zawsze trzeba mieć przy sobie wodę i coś do przekąszenia. Nawet jeśli nie jest to długa wycieczka, to może się zdarzyć, że doładowanie energetyczne okaże się konieczne. Dlatego warto mieć w plecaku np. kilka batonów.

Nawet najlepiej przygotowani do drogi wędrowcy mogą się skaleczyć lub zranić. Istotne są zatem woda utleniona i bandaż czy plaster. W zależności od własnych preferencji oraz rodzaju szlaku przydatne mogą być kije trekkingowe. Są one bardzo pomocne szczególnie dla osób początkujących. Wskazane jest też, aby mieć przy sobie scyzoryk.

Pora roku może wymuszać na wędrowcach zabieranie dodatkowych gadżetów. Jest tak np. zimą, kiedy antypoślizgowa podeszwa w butach nie jest wystarczająca. Na szlaku mogą niezbędne okazać się raki. To specjalne nakładki z kolcami, które poprawiają przyczepność nawet do przymarzniętego podłoża.

Jaką bluzę warto ubrać w góry na wiosnę?

Wiosna to bardzo niepewna pora na górskie wędrówki, ponieważ czasami pogoda może być piękna, a innym razem przypominać iście zimowy klimat. Dlatego przed zaplanowaniem wyprawy trzeba sprawdzić jak najdokładniejszą prognozę pogody. Przy ciepłej wiośnie podstawą ubioru turysty powinna być bluza zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza.

Przykładem takiego ubrania jest kolorowa bluza oversize ze sklepu InPost. Składa się w 95% z certyfikowanej bawełny, a pozostałą część stanowi elastan sprawiający, że jest ona wygodna i nie krępuje ruchów. To bardzo ważne, aby w górach czuć się przede wszystkim komfortowo. Jej krój pozwala na włożenie pod spód także termoaktywnego podkoszulka, który sprawdzi się w chłodniejsze dni. Na wierzch natomiast można narzucić lekką kurtkę czy kamizelkę z przeciwdeszczowymi membranami. Kaptur w bluzie sprawi, że w razie wiatru czy nadmiernego słońca będzie można osłonić głowę.

W asortymencie sklepu znajduje się również bluza dla dzieci, która sprawdzi się w przypadku małych wędrowców. Jej print jest taki sam jak na tej przeznaczonej dla dorosłych. Różni się ona jednak krojem, ponieważ w przeciwieństwie do większej wersji zasuwa się ona na zamek. Została zaprojektowana tak, aby rosnąć razem z dzieckiem, więc może wystarczyć nawet na kilka sezonów. Jest to możliwe dzięki specjalnym ściągaczom i dodatkowej warstwie materiału u dołu. Poza tym znajduje się na niej kaptur, dzięki czemu nada się nawet na wietrzne dni.

Jak się ubrać w góry wiosną, kiedy ma się już bluzę? Trzeba dobrać do niej jeszcze spodnie lub legginsy. Wiosną zwykle nie trzeba wkładać termoaktywnych rajstop pod długie nogawki, ale gdy pogoda bardziej przypomina zimę, to jednak warto się w nie zaopatrzyć. Poza tym przyda się również cienki komin, który osłoni szyję przed wiatrem na szczycie.

Out Of The Box

Jaką kurtkę dla dziecka warto wybrać na wyprawę górską jesienią?

Jesienią najważniejszym elementem podczas wypraw górskich jest kurtka przeciwdeszczowa. Powinien mieć ją każdy, kto wybiera się w góry i to niezależnie od wieku. Ciekawy model dla dzieci znajduje się w sklepie Out Of The Box. Kurtka dziecięca Miapka to ubranie zawierające specjalny dopinany patent krokowy. Dzięki niemu można zapiąć kurtkę niczym body, co zapobiega jej unoszeniu się. To znacznie poprawia komfort cieplny każdego noszącego ją malucha.

Kurtka zarówno z przodu, jak i z tyłu ma elementy odblaskowe wzmacniające widoczność na szlaku. Wiatro- i wodoszczelne membrany chronią dziecko przed kapryśną pogodą, która jesienią niejednokrotnie zaskakuje górskich wędrowców. Ubranie ma bardzo wyrazisty żółty kolor, a także wielobarwną podszewkę. To czyni je jedynym w swoim rodzaju i sprawia, że bardzo podoba się maluchom.

Jak się ubrać w góry jesienią, kiedy jest się dorosłym? W Out Of The Box dostępna jest też kurtka dla starszych osób, czyli Paczkokurtka. Jej powłoka Water Repellent sprawia, że deszcz nie wsiąka do tkaniny, tylko osadza się na powierzchni. Dzięki regulowanym rzepom można idealnie dopasować mankiety do własnych potrzeb. Obszerny kaptur skutecznie chroni przed wiatrem i deszczem, a na dodatek jego rozmiar pozwala na założenie pod spód jeszcze czapki.

Ponadto kurtka na przodzie ma sporych rozmiarów kieszeń. Można w niej schować najpotrzebniejsze gadżety, które chce się mieć blisko siebie. Jej oversize’owy krój sprawia, że jest idealna na wędrówki i bardzo wygodna. To produkt, który sprawdzi się i u kobiet, i u mężczyzn. Poza nią jesienią trzeba zaopatrzyć się w bardzo ciepłą bluzę i koszulkę termiczną. Wszystko po to, aby jak najlepiej ochronić się przed utratą ciepła, a także po to, by materiały skutecznie odprowadzały wilgoć od ciała.

Jesienią nie można zapominać o takich dodatkach jak czapka, rękawiczki czy komin. Ten ostatni można zastąpić również szalikiem. O tej porze roku na szczytach może być naprawdę mroźno, więc takie elementy z pewnością warto mieć w swoim plecaku. Przy takiej pogodzie dobrze zabrać też termos z ciepłą herbatą, która pomoże się ogrzać na chłodnym szlaku.

Wyprawa w góry zimą – jaką kurtkę wybrać?

Jak się ubrać w góry zimą? Strój, podobnie jak jesienią, powinien wpisywać się w zasadę na cebulkę. Najgłębszą warstwę muszą stanowić dopasowane do ciała elementy bielizny termoaktywnej. Bez nich absolutnie nie warto wybierać się zimą na szlak. Następnie trzeba założyć bardzo ciepłą bluzę i wodoodporne spodnie. Na wierzchu natomiast powinna znaleźć się ciepła kurtka.

Zimą sama kurtka przeciwdeszczowa nie wystarczy. Trzeba też zadbać o to, aby miała odpowiednie ocieplenie. Najlepiej sprawdzają się modele z naturalnym wypełnieniem puchowym. Zewnętrzne membrany powinny chronić natomiast przed wilgocią ze śniegu i deszczu oraz silnym wiatrem. Najlepiej, gdy kurtka ma wysoki kołnierz, a także obszerny kaptur. Mankiety powinny być regulowane, aby móc szczelnie zacisnąć je na rękawiczkach i zapobiec przedostawaniu się zimna pod odzież. Absolutnie obowiązkowymi elementami stylizacji są również czapka, rękawiczki czy szalik.

Jakie skarpetki ubrać w góry latem?

Jak się ubrać w góry latem? O tej porze roku można postawić na znacznie cieńsze materiały i zrezygnować z bielizny termoaktywnej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że temperatura na szczycie może być sporo niższa od tej na początku szlaku. Mimo tego na głowie każdego wędrowca powinna znaleźć się czapka na słońce, które z pewnością da się we znaki.

Niezależnie od pory roku przy wyborze skarpet na szlak trzeba pamiętać o tym, że muszą one mieć zdolność odprowadzania wilgoci od ciała. W tym zdecydowanie najlepiej sprawdzają się modele z wełny merino. Naturalny materiał bardzo dobrze radzi sobie z utrzymywaniem świeżości stopy, nie kumuluje nieprzyjemnych zapachów ani potu. Dzięki temu zmniejszają się też szanse na otarcia. Skarpetki powinny być wyższe niż buty, aby obuwie nie obcierało skóry wędrowca. Choć wełna kojarzyć się może z zimą, to nie ma się czym martwić, ponieważ do letnich wypraw powstają specjalne cienkie modele skarpet.

Właściwości ubrań wybieranych na szlak pozwalają na ochronę przed skutkami wyziębienia czy przemarznięcia. Odpowiedni dobór odzieży zapewnia komfort i bezpieczeństwo w czasie wędrówki nawet w niełatwych warunkach. Oddychalność tkanin zabezpiecza także przed przegrzaniem. Zawsze przed wyjściem na szlak trzeba śledzić komunikaty pogodowe i nie udawać się na wyprawy, gdy pogotowie górskie wydaje ostrzeżenia przed trudnymi warunkami. W górach pogoda może prowadzić do wielu niebezpieczeństw.

To top
Twoje Produkty (0)

Brak produktów w koszyku.

Otwórz menu i zacznij zakupy!

Logowanie
Dostawa

Koszty dostawy zależą od wartości zamówienia.

Przy zamówieniach do 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

10 zł

5 zł

Przy zamówieniach od 40zł

Dostawa kurier InPost

Dostawa przez Paczkomat® InPost

0 zł

0 zł

Ulubione